Sesja naukowa z okazji 30. rocznicy przywrócenia struktur katolickich na Ukrainie
15 stycznia 2021 | 06:11 | kg (KAI) | Lublin Ⓒ Ⓟ
Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, Muzeum Niepodległości, Centrum Badań Wschodnioeuropejskich KUL-u „Ucrainicum” oraz projekt „Dwie Kultury, Jedna Europa” organizują 16 stycznia sesję naukową „Triginta Anni. 30. rocznica wskrzeszenia hierarchii katolickiej na Ukrainie”. Odbędzie się ona w trybie zdalnym z udziałem pięciu wykładowców ze Lwowa i Charkowa oraz z Olsztyna i Lublina. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.
Jako pierwszy zabierze głos łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który omówi temat „Św. Jan Paweł II a odrodzenie Kościoła katolickiego na Ukrainie”, po czym biskup-senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek opowie o tworzeniu się struktur hierarchicznych Kościoła łacińskiego w tym kraju. Z kolei ks. prof. Ryszard Sztychmiler z Olsztyna przedstawi „Dziedzictwo Kościoła na Wschodzie w Kościele katolickim w Polsce”, prof. Włodzimierz Osadczy z Lublina będzie mówił o „Podwalinach trwania Kościoła katolickiego na dawnych ziemiach kresowych” i wreszcie ks. prof. Waldemar Żurek, również z Lublina, podejmie zagadnienie „Świadkowie wiary ze Wschodu”.
Okazją do przeprowadzenia tej konferencji jest przypadająca właśnie 16 stycznia 30. rocznica odtworzenia przez św. Jana Pawła II hierarchii katolickiej na Ukrainie. Po raz pierwszy po zakończeniu II wojny światowej papież mógł powołać biskupów na osierocone stolice we Lwowie, Kamieńcu Podolskim i Żytomierzu. W następnych latach powstało lub odtworzono kilka dalszych kościelnych jednostek terytorialnych tak, iż obecnie Kościół katolicki za naszą wschodnią granicą tworzy jedną prowincję – metropolię lwowską, w której skład wchodzą, oprócz wspomnianych powyżej archidiecezji lwowskiej oraz diecezji kamienieckopodolskiej i żytomierskiej (od 25 XI 1998 – kijowsko-żytomierskiej, także diecezje łucka, mukaczowska, charkowsko-zaporoska i odesko-symferopolska.
Zmiany te, którym towarzyszyło mianowanie przez kolejnych papieży biskupów dla poszczególnych diecezji, umożliwiły utworzenie w 1994 Ukraińskiej Konferencji Biskupiej, której pierwszym przewodniczącym był do 21 października 2008 kard. Marian Jaworski, a od 1 grudnia 2018 na jej czele stoi biskup-senior odesko-symferopolski Bronisław Bernacki.
W sesji można będzie uczestniczyć za pomocą strony Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego na serwisie społecznościowym Facebook.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.