Sesja popularno–naukowa z okazji 85. rocznicy utworzenia Diecezji Gdańskiej
25 lutego 2011 | 18:56 | als Ⓒ Ⓟ
W sobotę, 26 lutego odbędzie się sesja popularno–naukowa poświęcona 85. rocznicy utworzenia Diecezji Gdańskiej. Okrągła rocznica minęła w grudniu, nadszedł czas, by przypomnieć najważniejsze problemy i zagadnienia z historii naszego lokalnego Kościoła – podkreślają organizatorzy. Początek o godzinie 11.00.
– Nasza diecezja i jej historia są specyficzne – opowiada Waldemar Jaroszewicz, przewodniczący gdańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", współorganizator sesji. – Powstała w innym statusie prawnym – terytorialnym. Dotyczyło to Wolnego Miasta Gdańska i wiązało się z tym dużo kłopotów, ale i ciekawostek – podkreśla.
Jaroszewicz przypomina, że „Kościół lokalny został bardzo doświadczony w czasie II wojnie światowej, a później status ziem pomorskich był bardzo skomplikowany”. – Trzeba powiedzieć również o czasie przełomu lat 80. i 90. Duchowieństwo naszej diecezji zachowało się wspaniale i stanęło w pierwszym rzędzie wszystkich przemian, które miały miejsce w Polsce – podkreśla Jaroszewicz.
– Opowiemy o najważniejszych wydarzeniach z 85 lat historii naszej diecezji – dodaje Jaroszewicz. – Na przykład poruszymy temat pierwszego synodu, który tu się odbył w czasie gdy rozpoczęła się pierwsza nagonka na Polaków – katolików. Ten synod duży wkład wniósł w połączenie Polaków – dodaje.
Wśród prelegentów będzie m.in.: dr Grzegorz Berent, naczelnik OBEP INP Gdańsk czy Adam Hlebowicz, redaktor naczelny Radia Plus. Sesja popularno-naukowa rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali teatralnej Domu Parafialnego parafii Św. Stanisława Kostki w Gdańsku przy ul. Abrahama 38.
Organizatorami są: Gdański Oddział IPN-u, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Klub Inteligencji Katolickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.