Sesja synodalna o duchowieństwie i osobach konsekrowanych
25 kwietnia 2021 | 13:14 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Podczas piątej sesji II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, odbyła się dyskusja nad projektami uchwał Komisji ds. duchowieństwa i Komisji ds. osób konsekrowanych.
Kwietniowa sesja rozpoczęła się głosowaniem nad dyskutowanymi poprzednim razem projektami Komisji ds. młodych oraz Komisji ds. mediów. Projekty zostały przyjęte bez głosów przeciwnych. Następnie ks. dr Antoni Badura zaprezentował projekt Komisji ds. duchowieństwa, której jest przewodniczącym.
Przedstawiając obraz koszalińsko-kołobrzeskiego duchowieństwa w liczbach, przewodniczący przypomniał, że do diecezji inkardynowanych jest (przynależy) 429 kapłanów (prezbiterów). Około 72 proc. z nich posługuje duszpastersko w parafiach, około 13 proc. pracuje w instytucjach diecezjalnych lub poza diecezją, a także pełni funkcje kapelanów i studiuje. Pozostali kapłani diecezjalni (około 15 proc.) są już na emeryturze lub przebywają na urlopach. W diecezji posługuje również około 130 kapłanów zakonnych.
Na posługę miejscowego duchowieństwa rzutuje również fakt, że diecezja koszalińsko-kołobrzeska jest największą terytorialnie w Polsce, co wiąże się z dużymi odległościami między różnymi placówkami. Charakterystyczne dla diecezji jest także to, że w 60 proc. parafii pracuje tylko jeden ksiądz, co wiąże się niekiedy ze źle przeżywaną samotnością. W dodatku większość placówek posiada przynajmniej 2 filie.
Wśród różnych problemów, komisja w swoim projekcie zwraca uwagę m.in. na relacje prezbiterów z biskupem.
„W relacji biskup – prezbiter zauważa się potrzebę większego braterstwa lub ojcostwa, aby unikać formalizmu, powierzchowności lub sztucznej kurtuazji oraz stosowania różnych miar w ocenie posługi kapłańskiej” – czytamy w dokumencie.
W związku z tym komisja np. postuluje, aby dekrety związane ze zmianami personalnymi wręczane były księżom przez biskupa osobiście, a nie wysyłane pocztą kurialną.
Nawiązując do problemu źle przeżywanej samotności przez kapłanów, którzy w większości pozostają na samodzielnych placówkach, komisja przypomina, że „kapłan powinien podjąć wszelkie wysiłki, aby odrzucić swoje przeżywanie kapłaństwa w sposób wyizolowany i subiektywistyczny, a dążyć do rozwijania więzi braterskich”.
Komisja postuluje także aktualizację tzw. Ordynacji, czyli zasad regulujących współpracę proboszczów z wikariuszami. Są one dzisiaj przestarzałe, powstały bowiem podczas pierwszego synodu, i nie uwzględniają nowych uwarunkowań społecznych i kościelnych.
Komisja podjęła także trudne kwestie związane z wypaleniem kapłanów oraz z przeżywaniem przez nich różnego rodzaju trudności, kryzysów, złego stanu zdrowia fizycznego, czy psychicznego, uwikłania w nałogi.
Po krótkiej dyskusji nad dokumentem, projekt Komisji ds. osób konsekrowanych przedstawił jej przewodniczący o. Piotr Włodyga OSB. Autorzy projektu wskazują m.in. na dwa zagrożenia związane życiem i posługą osób konsekrowanych w diecezji.
Pierwszym z nich jest „funkcjonalizacja”, czyli oczekiwanie od osób konsekrowanych nastawienia na zaspokajanie przede wszystkim potrzeb praktycznych, np. poprzez wykonywanie posługi duszpasterza, kapelana, katechetki lub organistki.
Drugim zagrożeniem jest: „Traktowanie życia konsekrowanego jako ciała obcego w diecezji oraz traktowanie diecezji jako ciała obcego we wspólnocie życia konsekrowanego, czego konsekwencją nie jest zadomowienie, ale autonomiczne życie obok siebie”.
Komisja wielokrotnie zwraca uwagę na konieczność rozwijania dobrej współpracy między wspólnotami zakonnymi a diecezją. W projekcie zaleca się więc m.in., aby wspólnoty życia konsekrowanego były oparciem dla kapłanów w ich posłudze i realizowaniu potrzeb duchowych, stwarzały warunki w swoich domach dla osób poszukujących ciszy i skupienia, były bardziej reprezentowane w strukturach diecezjalnych, czy dekanalnych, brały większy udział w planowaniu strategii duszpasterskiej w diecezji i same ją realizowały, aby współpracę zakonów z diecezją regulowały stosowne umowy.
Kolejna sesja synodalna odbędzie się 19 czerwca. Swoje projekty uchwał przedstawią Komisja ds. kultu Bożego oraz Komisja ds. administracyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.