Sewilla, Granada i Kordoba
16 lipca 2010 | 17:50 | PR Ⓒ Ⓟ
Trzy miasta południowej Hiszpanii, które przypominają o obecności muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim, są obowiązkowymi punktami wycieczek do kraju flamenco.
Odwiedzając Sewillę koniecznie trzeba zobaczyć monumentalną, pięcionawową katedrę Cathedral de Santa Maria. Gotycka świątynia słynie z okazałego grobowca Krzysztofa Kolumba i będącej symbolem miasta pięciokątnej wieży. Jest ona w rzeczywistości minaretem ocalałym z pobliskiego meczetu. W pobliżu kościoła znajduje się mauretański alkazar czyli dawny pałac królewski, w którym hiszpańscy władcy – Izabela i Ferdynand witali powracającego z wyprawy odkrywcę Ameryki.
Pałac z Sewilli nie może się jednak równać przepychem z granadyjską Alhambrą. Stanowi ona jedną z architektonicznych pereł islamu. Olbrzymi kompleks tworzą położone centralnie Pałace Nasrydów, otoczone przez ogrody letniej rezydencji Generalife i najstarsza część Alhambry – dawna islamska cytadela Alcazaba.
W Kordobie na szczególną uwagę zasługuje meczet Mezquita, któy obecnie pełni funkcję katolickiej katedry. Wypełniony 850 kolumnami, był najważniejszą po Mekce świątynią muzułmanów. Godny zobaczenia jest w nim m. in. mihrab wskazujący kierunek Mekki – arcydzieło mauretańskiej mozaiki.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.