Sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczęty
19 maja 2018 | 18:16 | it | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W rytm wybijany na kotle i ze słowami tradycyjnych pieśni na Jasną Górę wkroczyli pątnicy 363. Pieszej Pielgrzymki Łowickiej. Księżacy wyruszyli po raz pierwszy w 1656 r., aby podziękować Królowej Polski za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego. Ta grupa uważana jest za „jaskółkę” pieszych pielgrzymek, bowiem jako jedna z pierwszych wchodzi na Jasną Górę, otwierając niejako letnie pielgrzymowanie do Częstochowy.
Wierni tradycji Łowiczanie przybywają na Jasną Górę zawsze w wigilię Zielonych Świątek. W tym roku w sześciodniowej wędrówce wzięło udział 368 osób. – Charakter pielgrzymki jest wyjątkowy, tego nikt nie powtórzy, ani strojów, ani przeżyć. To wielki zaszczyt dla nas, że możemy jako pierwsi wchodzić pieszo na Jasną Górę – powiedział wieloletni przewodnik grupy ks. Wiesław Frelek.
Hasłem pielgrzymki były słowa „Posłani przez Ducha Świętego”. – Wiemy, że jednym z elementów, które obrazują obecność Ducha Świętego jest woda, stąd też zostaliśmy obmyci w tym roku stosownie do tego, co jest w nas. Wyszliśmy w słońcu, przeżyliśmy deszcz, w słońcu wchodzimy na Jasną Górę, w jasności serc, umysłów i sumień – podkreślił kapłan-przewodnik.
Już po raz trzydziesty wędrował na Jasną Górę pan Waldemar, który co roku prowadzi śpiew na Pielgrzymce Łowickiej. – Pielgrzymka to jest tak jak w naszej pieśni, „ani deszcz, ani burze nam nie będą szkodzić, bo my do swej Matki zawsze będziem chodzić”. I chodzimy. Po tygodniu wędrówki jesteśmy. Łzy radości, żeśmy szczęśliwie doszli – powiedział pątnik.
Część pielgrzymów weszła na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich, wśród nich Urszula Marszałek. – Bardzo pięknie, bardzo szybko, przede wszystkim intencje związane z rodziną, ale na 100-lecie odzyskania niepodległości również za Ojczyznę – powiedziała pątniczka.
Całą pielgrzymkę wprowadzała młodzieżowa orkiestra z parafii Kocierzew w diecezji łowickiej. Dziesiątki mieszkańców Łowicza przybyły na Jasną Górę autokarami i samochodami, aby powitać swoich krewnych i znajomych.
Pątnicy tradycyjnie powitali Matkę Bożą śpiewem: „Bądź pozdrowiona, Bogurodzico, Prymasów Matko – Księżna Łowicko, tęczą pasiaków, wieńcami kwiatów, bądź pochwalona Matko Księżaków” oraz „A gdy Twój przybytek święty z dala ujrzymy”, trzykrotnie padając na twarz.
Zgodnie ze zwyczajem pątnicy zatańczyli ludowe tańce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego przy bramie wejściowej na Jasną Górę, oddając hołd Prymasowi Tysiąclecia.
Na Szczycie jasnogórskim pielgrzymów witał bp Józef Zawitkowski, biskup senior diecezji łowickiej. On też przewodniczył Mszy św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Księżacy postanowili iść z pielgrzymką na Jasną Górę po raz pierwszy w roku 1656, aby podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.