Siedlce: bp Kiernikowski zainaugurował spotkanie sekcji patrystycznej
22 września 2010 | 09:39 | ks. mc Ⓒ Ⓟ
Spotkanie sekcji patrystycznej poświęcone problematyce katechumenatu i inicjacji chrześcijańskiej w Kościele starożytnym odbyło się 21 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu Nowym. Zainaugurowała je uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. – Potrzebna jest nam dziś świadomość przynależności do jednego ciała Jezusa Chrystusa – mówił w homilii ordynariusz siedlecki.
„Komora celna, w której znajdował się Mateusz dobrze obrazuje jego zamknięcie. Pan Jezus przyszedł do celnika Mateusza i powiedział: 'Pójdź za Mną!’. My również odpowiedzieliśmy na wezwanie Chrystusa, który nie przyszedł powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” – mówił do uczestników spotkania biskup.
„Kto idzie za Jezusem, otrzymuje nowy sposób relacji z Bogiem i bliźnim, potrafi być z grzesznikiem nie po to, by grzeszyć, lecz przeżywać i dawać przebaczenie. Taka postawa będzie zawsze skandalem dla tych, którzy mają swoje – kształtowane nawet przy pomocy Bożego prawa – poglądy na sprawiedliwość” – tłumaczył bp Kiernikowski.
„Widząc Jezusa zasiadającego do stołu z celnikami i grzesznikami, faryzeusze byli wzburzeni. Tymczasem grzesznicy zgromadzeni wokół Jezusa tworzą pierwszą wspólnotę, która swoją egzystencję opiera na przebaczeniu. W dzisiejszym Kościele zachodzą podobne napięcia między tymi, którzy uważają siebie za sprawiedliwych i grzesznikami. Musimy się wiec stale pytać, czy nasza posługa w Kościele jest realizacją misji Jezusa Chrystusa, czy tylko budowaniem systemu religijnego. Czy faktycznie pozwalamy grzesznikom gromadzić się wokół krzyża Jezusa, by mogli przeżywać nawrócenie” – mówił ordynariusz.
Po Eucharystii w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się sesja naukowa. Zainaugurował ją bp Kiernikowski. – Często popełniamy błąd, zakładając, że nasze społeczeństwo jest wierzące. Brakuje nam odwagi, by sięgnąć po sprawdzone narzędzie, jakim jest katechumenat i odpowiedzialnie potraktować inicjację chrześcijańską. Samo przyjęcie chrztu i religia w szkole nie wystarczą, by doprowadzić człowieka do dojrzałej wiary. Współczesnego człowieka trzeba wprowadzić w tajemnicę Jezusa Chrystusa, by oparł swoje życie na Ewangelii i wzrastał we wspólnocie Kościoła. Tego zadania nie da się zrealizować bez inicjacji chrześcijańskiej” – wyjaśniał bp Kiernikowski.
Dlatego, jego zdaniem, warto w parafiach tworzyć jakąś formę katechumenatu, która „doprowadzi do wspólnoty życia z Chrystusem i drugim człowiekiem, by nasza religijność miała charakter chrześcijański, a nie bałwochwalczy”. – Patrologia tworzy ważne ogniwo między Biblią a życiem. Dziękuję, że podejmujecie tak ważny temat jak inicjacja chrześcijańska. Niech podjęta przez was problematyka okaże się owocna i ożywi nasze duszpasterstwo – zachęcał uczestników spotkania bp Kiernikowski.
Podczas sesji temat „Chrzest jako sakrament kapłaństwa” omówił ks. prof. dr hab. Henryk Pietras. O przygotowaniu do wiary i przygotowaniu do chrztu w literaturze pseudoklementyńskiej mówił ks. dr Rafał Zarzeczny. Wymagania i zalecenia względem kandydatów do chrztu w „Katechezach przedchrzcielnych” Anicety z Ramezjany przedstawił ks. dr Arkadiusz Nocoń. Problem szafarza chrztu na podstawie „De baptismo” Tertuliana przedstawił ks. dr. hab. Waldemar Turek. O katechumenacie w „Tradycji Apostolskiej” Hipolita Rzymskiego mówił ks. dr Krzysztof Tyburowski.
Po południu uczestnicy sympozjum zwiedzali Muzeum Diecezjalne, katedrę siedlecką oraz siedzibę rozgłośni Katolickiego Radia Podlasie. Spotkanie sekcji patrystycznej zakończy się w środę, 22 września. Uczestniczy w nim ok. 50 patrologów. Spotkanie zorganizował ks. dr Jerzy Duda, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.