Siedlce: inauguracja Międzynarodowego Roku El Greco
22 lutego 2014 | 09:57 | eł, ks.mc Ⓒ Ⓟ
Dwa wykłady, wygłoszone 21 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach zainaugurowały obchody Międzynarodowego Roku El Greco. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, w którym znajduje się jedyne w Polsce dzieło tego malarza, zaprezentował zebranym najważniejsze punkty obchodów a całość zakończył koncert muzyki hiszpańskiej. Z okazji 400. rocznicy śmierci wielkiego twórcy rok 2014 został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem El Greco.
Ponieważ w zbiorach sieleckiego Muzeum Diecezjalnego znajduje się największe i jedyne w Polsce dzieło grecko–hiszpańskiego malarza „Ekstaza św. Franciszka”, władze Siedlec podjęły się organizacji najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami Roku El Greco.
Podczas spotkania inauguracyjnego dr hab. Cezary Taracha z KUL mówił o Hiszpanii Złotego Wieku, czyli z epoki El Greco. Podkreślił, że malarz żył i tworzył w państwie zamożnym i katolickim. Te uwarunkowania miały ogromny wpływ na jego dzieła. – Ogromne imperium łączyła osoba króla, wiara katolicka, a także zarządzanie za pomocą kolegialnych i tematycznych rad. El Greco tworzył w Hiszpanii silnej, zamożnej i katolickiej, w której rozwijał się mecenat kultury i sztuki – mówił dr hab. Taracha.
Dr Pablo de la Fuente z KUL przybliżył życie i twórczość artystyczną El Greco. Przypomniał, że artysta urodził się na wyspie Kreta, ale dopiero po przybyciu do Toledo, powstały jego najbardziej dojrzałe dzieła. – W przeciwieństwie do malarstwa renesansowego, El Greco, w charakterystyczny dla manieryzmu sposób, w miejsce perspektywy wprowadził symboliczny płaszczyznowy porządek elementów. Postacie malowane przez El Greco mają zachwiane proporcje. Jego obrazy charakteryzują się wydłużeniem postaci, stonowanymi barwami i zakłóceniem w perspektywie i harmonii. Temat św. Franciszka jest bardzo popularny w malarstwie El Greco. Obraz „Ekstaza św. Franciszka” przedstawia Biedaczynę z Asyżu w momencie otrzymania stygmatów. Jest on pochylony i wpatrzony w niebo, wydaje się być niezwykle uduchowiony – mówił dr Pablo de la Fuente.
Podczas uroczystej inauguracji ks. Robert Mirończuk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego zaprezentował zaplanowane wydarzenia związane z obchodami Roku El Greco. M.in.: każdego siódmego dnia miesiąca odbędzie się spotkanie z dziełem El Greco omawianym przez wybitnych historyków sztuki pod hasłem: „Spotkanie z jednym obrazem El Greco”.
Nie zabraknie też konkursów wiedzy o El Greco w województwie mazowieckim i lubelskim na poziomie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Zaplanowane są również warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży oraz pokazy filmów związanych z El Greco.
W dniach od 28 do 30 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „Sztuka doby El Greco”, organizowana we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Dzień pierwszy konferencji rozpocznie się na Zamku Królewskim w Warszawie, pozostałe dwa dni – w Pałacu Ogińskich w Siedlcach. Na przełomie września i października przez miesiąc obraz „Ekstaza św. Franciszka” będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie a na początku 2015 roku – w Krakowie.
Piątkowe spotkanie zakończył recital muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Agnieszki Gertner-Polak (sopran), Moniki Rosca (fortepian) i Krzysztofa Woźniczko (altówka). Kolejne spotkanie w ramach obchodów Roku El Greco odbędzie się już 7 marca.
W uroczystości inauguracyjnej wzięli udział m.in. biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, bp Piotr Sawczuk, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec oraz jego zastępcy Hanna Sochacka i Jarosław Głowacki, Bożena Piechowicz – rektor Collegium Mazovia, Grzegorz Welik – dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, Artur Badach – kurator w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.