Siedlce: Ponad 60 księży bierze udział w neokatechumenalnej konwiwencji prezbiterów
17 listopada 2009 | 10:24 | eł Ⓒ Ⓟ
Ponad 60 kapłanów bierze udział w rozpoczętej 16 listopada w diecezji siedleckiej konwiwencji prezbiterów. W większości są to księża z diecezji siedleckiej związani z Drogą Neokatechumenalną ale wśród uczestników jest także kilku kapłanów z diecezji lubelskiej, radomskiej i zamojsko-lubaczowskiej.
W konwiwencji biorą także udział: ks. Alojzij Oberstar rektor Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” w Warszawie oraz rodziny katechistów, którzy głosili katechezy kerygmatyczne w parafiach diecezji siedleckiej. Całość prowadzi ekipa odpowiedzialnych za Drogę Neokatechumenalną w Polsce: Stefano Gennarini, Silvana Venditti i ks. Livio Orsingher.
Otwierając konwiwencję biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, zwrócił uwagę na potrzebę katechumenatu w prowadzeniu współczesnych ludzi do dojrzałej chrześcijańskiej wiary. W słowie wprowadzającym w tematykę spotkania, Stefano Gennarini podkreślił rolę Jana Pawła II w formalnym uznaniu Drogi Neokatechumenalnej przez Kościół „To Jan Paweł II uznał Drogę Neokatechumenalną, jako „itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”. Odwołując się do swojego doświadczenia wędrownego katechisty, Gennarini mówił o poważnym problemie „apostazji Europy”. Jak stwierdził, we Francji 50 proc. dzieci nie jest już ochrzczonych. Podobny problem pojawia się w Niemczech i Hiszpanii. Proces sekularyzacji dotyka też Polskę.
Na program konwiwencji, obok katechez, złoży się wspólnotowa celebracja Eucharystii, modlitwa liturgią godzin, skrutacja Pisma Świętego oraz praca w grupach. Prezbiterzy przeżywać też będą liturgię pokutną i przystąpią do spowiedzi. Konwiwencja zakończy się w piątek 20 listopada uroczystą Eucharystią. Spotkanie odbywa się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu Nowym k. Siedlec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.