Drukuj Powrót do artykułu

Siedlce: spotkanie Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

22 października 2017 | 22:00 | BP diecezji siedleckiej | Siedlce Ⓒ Ⓟ

Ponad 160 osób-duchownych i świeckich, wzięło udział w Diecezjalnym Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, które odbyło się w sobotę 21 października w sanktuarium św. Józefa w Siedlcach. Spotkanie zorganizowano z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy powstania diecezji siedleckiej. Jej uroczyste obchody będą miały miejsce w czerwcu przyszłego roku.

Obrady forum były poświęcone zaangażowaniu i roli świeckich w przygotowaniu i przeprowadzeniu misji. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, a koncelebrowanej przez kilkunastu prezbiterów. Po Mszy św. wszyscy udali się do sali obrad, gdzie do zgromadzonych dołączył biskup pomocniczy diecezji, Piotr Sawczuk.

Pierwszą część obrad otworzyła konferencja dotycząca koncepcji parafialnych misji ewangelizacyjnych. Wygłosił ją ojciec redemptorysta Jacek Dubel, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji toruńskiej oraz członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.

Prelegent podzielił się swoim bogatym doświadczeniem duszpasterskim, które zdobył przez kilkanaście ostatnich lat, gdy wraz z zespołem świeckich ewangelizatorów prowadził misje parafialne w diecezji toruńskiej. Uczestnicy forum poznali roboczą wersję programu misji diecezji siedleckiej, który powstał po wielomiesięcznych konsultacjach przeprowadzonych wśród duchownych i świeckich.

W drugiej części uczestnicy mieli możliwość wypowiedzenia się podczas dyskusji panelowych. To tam, w małych grupach, szukano odpowiedzi na pytania dotyczące składu i zadań Parafialnych Zespołów Misyjnych, sposobu promocji misji, roli świadectwa osób świeckich, zastosowania nowych form i narzędzi ewangelizacyjnych oraz wykorzystania potencjału zrzeszeń katolickich w przygotowaniu, przeprowadzeniu i dalszych działaniach duszpasterskich po zakończeniu misji.

Forum podsumował bp Kazimierz Gurda, który na koniec udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Całość animował ks. Tomasz Bieliński, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji siedleckiej oraz diecezjalny referent ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Z okazji dwusetnej rocznicy powołania do życia diecezji siedleckiej, z inicjatywy bp. Gurdy przygotowywane są misje ewangelizacyjne, które rozpoczną się jesienią 2018 roku i przez kilka lat obejmą kolejno wszystkie parafie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.