Siedlce: VI Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores
03 lipca 2010 | 09:50 | eł Ⓒ Ⓟ
Kilkuset chórzystów z całego kraju bierze udział w VI Krajowym Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores, który odbywa się w Białej Podlaskiej i Siedlcach. Wydarzenie pod patronatem kard. Zenona Grocholewskiego i bp. siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego potrwa do niedzieli 4 lipca.
Pierwszą część Kongresu, odbywającą się 2 lipca w Białej Podlaskiej, zakończyło Misterium – Koncert Galowy. Dziś chórzyści przeniosą się do Siedlec.
Piątkowe wydarzenie nie było typowym koncertem. – Chcieliśmy żeby była to modlitwa chórów, oparta o rozważanie tekstów biblijnych, pism ojców kościoła, nauczania papieży. Zakończyły ją wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewanie Litanii do Krwi Przenajświętszej – wyjaśnił ks. Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores.
Koncert odbył się w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Siedlcach uczestnicy Kongresu zaśpiewają podczas Nieszporów Eucharystycznych, które rozpoczną się o godz. 16.00 w siedleckiej katedrze. Najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia Kongresu w niedzielę 4 lipca będzie Msza św. w kościele pw. Ducha Św. o godz. 12.00.
VI Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores rozpoczął się w środę 30 czerwca. W wydarzeniu bierze udział 10 chórów, łącznie około 500 osób – chórzystów, dyrygentów, członków orkiestry oraz zaproszonych gości.
Uczestnicy zgodnie podkreślają, że śpiew jest dla nich czymś bardzo ważnym. – Śpiewam już od 6 lat. Ćwiczymy wspólnie z całym chórem 3 razy w tygodniu. Oprócz tego śpiewamy także podczas niedzielnych Mszy św. i w święta – powiedziała Katarzyna Andryszak z Chóru Młodzieżowego MDK Inovroclaviensis w Inowrocławiu.
Członkostwo w chórze, pomimo koniecznych wyrzeczeń, jest także źródłem ogromnej radości i poczucia wspólnoty. – Śpiewam w chórze od 13 lat. Dzięki temu nie tylko poznaję samą muzykę, ale również Pana Boga. Pomiędzy osobami należącymi do chóru zawiązuje się niesamowita jedność. To relacja na całe lata. Z ludźmi z mojego rocznika, pomimo tego, że porozjeżdżaliśmy się po całej Polsce, pomimo tego, że część z nich już nie śpiewa w chórze, cały czas utrzymuję kontakt, spotykam się – wyjaśnił Karol Ondraszek z Siedleckiego Chóru Chłopięco – Męskiego Pueri Cantores Podlachienses.
Federacja Pueri Cantores jest stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 700 kościelnych chórów dziecięcych i młodzieżowych w 35 krajach, czyli ponad 400 000 małych śpiewaków. Jej celem nadrzędnym jest wychowanie dzieci i młodzieży poprzez muzykę i czynne zaangażowanie w liturgię Mszy św. W Polsce do Federacji należą 42 chóry w tym dwa z diecezji siedleckiej: Siedlecki Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Podlachienses z parafii Ducha Świętego i Młodzieżowy Chór Parafii Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi.
Jednym z głównych wymiarów działalności Federacji są organizowane co 2-3 lata Kongresy Krajowe i Międzynarodowe, podczas których zgromadzone chóry uczestniczą w liturgii Mszy św. i innych formach wspólnotowej modlitwy. Odbywają się również koncerty. Po raz pierwszy w historii Kongres Federacji Krajowej odbywa się na terenie diecezji siedleckiej. Prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores i jednocześnie Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego VI Kongresu jest ks. Piotr Paćkowski – siedlczanin i dyrygent Siedleckiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Podlachienses.
Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. kard. Zenon Grocholewski z Watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski oraz Prezydenci Miast Biała Podlaska i Siedlce: Andrzej Czapski i Wojciech Kudelski. Autorem hymnu tegorocznego kongresu jest Krzesimir Dębski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.