Siedlce: zakończył się I Diecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji
13 października 2012 | 22:06 | el Ⓒ Ⓟ
Ewangelizację trzeba prowadzić nie dlatego, że ubywa wiernych, ale dlatego, że posłał nas Chrystus. To zadanie dla całego Kościoła, nie tylko dla ludzi obdarzonych szczególnymi charyzmatami – to niektóre z wniosków I Diecezjalnego Kongresu Nowej Ewangelizacji, jaki zakończył się dziś w Siedlcach.
Trzydniowy kongres nie ograniczył się do teoretycznych dyskusji. Jego zasadniczą częścią była piątkowa akcja przeprowadzona przez grupy ewangelizacyjne na ulicach miasta, a w jej ramach koncerty, happeningi i rozmowy z przechodniami. Sobotnie spotkanie służyło podsumowaniu tych działań, a także pogłębieniu refleksji o tym, czym jest ewangelizacja jak ją prowadzić i jak się do tego przygotować.
Przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnoty Jednego Ducha, diakonii ewangelizacji Ruchu Światło Życie, diakonii ewangelizacyjnej młodych z Siedlanowa, ewangelizacji przez muzykę oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zgodnie podkreślali, że to doświadczenie przemieniało przechodzących ulicami Siedlec ludzi, ale także i tych, którzy wyszli do nich ze słowami Dobrej Nowiny.
Znany rekolekcjonista i publicysta, ks. Robert Skrzypczak z Warszawy, przypomniał uczestnikom kongresu, że Kościół dostrzegł potrzebę nawracania zsekularyzowanych państw europejskich już kilkadziesiąt lat temu i od tamtej pory wypracował wiele pomocnych wskazówek. W konferencji pt.: „Idea i sens nowej ewangelizacji” mówił m.in.: czym jest ewangelizacja w rozumieniu św. Pawła, ojców Kościoła, Soboru Watykańskiego II oraz bł. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI. Podkreślił, że cicha apostazja jest ogromnym niebezpieczeństwem.
– W najważniejszych momentach swojego życia, człowiek żyje jakby Bóg nie istniał. To w środowiskach katolickich musi budzić troskę. W Janie Pawle II wzbudziło to potrzebę nowej ewangelizacji. My też na co dzień spotykamy się z oporem mentalnym, przed wdrożeniem w życie nowej ewangelizacji. Nie jest ona czymś nowym, ale posiłkuje się nowymi metodami i środkami w głoszeniu tej samej i niezmiennej Ewangelii – mówił prelegent.
Jego zdaniem, ewangelizacja chroni przez powierzchowną religijnością. – Dzisiaj bycie chrześcijaninem, to sprawa osobistej decyzji i wyboru. Kard. Wojtyła przemawiając podczas Soboru Watykańskiego II, mówił o potrzebie katechumenatu oraz o istotnej roli sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, a papież Benedykt XVI mówił, że wielu chrześcijan egzystuje dzisiaj na etapie katechumena. – Trzeba to uwzględnić w naszym przepowiadaniu, duszpasterstwie i ewangelizacji. Pomaga nam w tym również właściwie rozumienie jej 4 wymiarów: misyjnego, profetycznego, liturgicznego i duszpasterskiego – podkreślił ks. Skrzypczak.
– Ewangelizacja uczy nas postawy tracenia, aby potem pozyskać wszystko – mówił z kolei w wygłoszonej katechezie biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Jego zdaniem ewangelizacja to nie działanie w „rękawiczkach”, zza biurka, za pomocą firm i instytucji. Ewangelizacja jest dawaniem świadectwa – podkreślił. Według niego, „ewangelizacja polega na tym, żeby wytrącić człowieka z fałszywego toru, którym podąża przez życie” a „podstawowym elementem ewangelizacji jest potrzeba przewrotu”.
Na zakończenie trzeciego i ostatniego dnia Kongresu Nowej Ewangelizacji odbyła się prezentacja wspólnot ewangelizacyjnych działających na terenie diecezji siedleckiej oraz podejmowanych przez nie inicjatyw ewangelizacyjnych. I Diecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji zakończyła wspólna agapa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.