Siedlce: zakończyło się XXV Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców
17 września 2016 | 18:12 | eł, Adam Białczak Ⓒ Ⓟ
Profilaktyka zagrożeń wychowawczych, ze szczególnym naciskiem na te, które wynikają z technologii cyfrowych – to wiodący temat XXV Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbyło się w sobotę, 17 września w Siedlcach.
Uczestniczyła w nim ponad setka pedagogów, którzy coraz częściej dostrzegają problemy wynikające z przesunięcia życia społecznego młodzieży do internetu. Stykają się z problemem cyberprzemocy, np. nękania w mediach społecznościowych, co potem przekłada się wprost na problemy rodzinne i szkolne. Nauczyciele mają świadomość, że jeśli chodzi o biegłość poruszania się w wirtualnym świecie, często nie dorównują swoim uczniom. Starają się jednak pokazywać im, że poza internetem i telefonem istnieje życie, które jest ciekawsze od tego sztucznego.
Fachową wiedzą w tym zakresie dzielili się eksperci z Centrum Profilaktyki Społecznej, od lat współpracującego z organizatorami Forum. – Bycie on-line samo w sobie nie jest niczym złym. Problem w tym, że rodzice i nauczyciele nie uczą dzieci, jak powinno się z internetu korzystać i zbyt późno dostrzegają, kiedy to jest zdrowe, a kiedy staje się problemem i zagrożeniem – powiedziała Radiu Podlasie Agnieszka Taper, jedna z prowadzących warsztaty metodyczne.
– Młodzi ludzie nie potrafią sprawnie ich wyszukiwać informacji w internecie, ani ich weryfikować. Podchodzą często bezkrytycznie do tego, co „wyrzuci” wyszukiwarka, a czas spędzany przez nich przed ekranem komputera lub komórki jest stanowczo zbyt długi. Walka z tym zjawiskiem nie może jednak polegać na zabranianiu, czy wręcz odcinaniu dostępu do internetu: – Rodzice nie mogą traktować komputera jak zastępczej niańki, która zapewni im w domu spokój. Trzeba po prostu spędzać z dzieckiem więcej czasu, pokazać mu inne możliwe rodzaje aktywności (od sportu po sztukę), a przy komputerze pokazywać, jak z niego efektywnie korzystać. I trzeba to robić od najmłodszych lat – dodaje Agnieszka Taper.
Problematyce internetu poświęcono warsztaty metodyczne, ale nie był to jedyny temat tegorocznego Forum. Znalazł się też czas na podsumowanie Światowych Dni Młodzieży. Ich diecezjalny koordynator, ks. Wojciech Hackiewicz zastanawiał się nad trwałością efektów duszpasterskich, dochodząc do wniosku, że nie trzeba się głowić nad wymyślaniem nie wiadomo jak skomplikowanych programów.– Młodym ludziom trzeba od nas dwóch rzeczy: czasu na bycie z nimi oraz autentyzmu, czyli świadectwa naszego życia. Wtedy będą w Kościele na co dzień, a nie tylko z okazji wielkich „eventów” – powiedział ks. Hackiewicz.
Bp Antoni Dydycz rozważał inne duże wydarzenie: trwający jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Tym, co warto akcentować w pracy nauczycielskiej i wychowawczej, jest fundamentalna rola chrześcijaństwa w ukształtowaniu naszej narodowej kultury i rola Kościoła w historii państwa. Mówiąc w skrócie: bez chrześcijaństwa nie byłoby Polski.
Forum odbywało się pod hasłem „Człowiek w świecie wielowymiarowych zagrożeń – wyzwania profilaktyczne”. Jego organizatorami byli: Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Siedlcach, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Siedlce, Katolicki Zespół Edukacyjny w Siedlcach im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz KLO im. Św. Rodziny w Siedlcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.