Siedmiu kleryków z archidiecezji gdańskiej i diecezji toruńskiej rozpoczyna formację w domu propedeutycznym
28 września 2024 | 17:52 | xpw/CMDT | Toruń Ⓒ Ⓟ
Dwóch alumnów z archidiecezji gdańskiej i pięciu z diecezji toruńskiej zainaugurowało formację w domu roku propedeutycznego. Przygotowanie do kapłaństwa stanowi zarówno przygodę, jak i wyzwanie, które pozwala na odkrycie celu oraz istoty kapłaństwa.
Od 2022 r. pierwszy etap formacji odbywa się w Gdańsku i trwa przez cały rok. Po jego zakończeniu kandydaci kontynuują formacje w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, tym samym rozpoczynając studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W sumie cały proces formacji trwa 7 lat.
Etap propedeutyczny ma kluczowe znaczenie dla duchowego i osobistego rozwoju kandydatów, wyznaczając istotne cele. Jego podstawowym założeniem jest umożliwienie klerykom osobistego doświadczenia Boga i zwiększenie ich więzi z Nim. Aby to osiągnąć, kluczowe są regularna modlitwa oraz odkrywanie wartości życia duchowego, w którym szczególnie ważna jest przyjaźń z Chrystusem, który powołuje do kapłaństwa.
Innym ważnym elementem tego etapu jest odkrywanie własnej tożsamości i człowieczeństwa, które są kluczowe w życiu osoby duchownej. Etap propedeutyczny wymaga również wysiłku intelektualnego, co sprzyja pogłębianiu wiedzy teologicznej. Taki proces pozwala uczestnikom lepiej zrozumieć swoje miejsce w świecie oraz zdobyć wiedzę, która posłuży jako fundament w dalszym studiowaniu filozofii i teologii.
W tym roku do formacji przystępuje pięciu kleryków z diecezji toruńskiej i dwóch z archidiecezji gdańskiej. Prefektem roku propedeutycznego z diecezji toruńskiej jest ks. dr Bartosz Adamski, który w trakcie inauguracji nawiązał do istoty zrozumienia czasu jakim jest okres propedeutyczny: „Rok propedeutyczny, choć posiada swoją autonomię ze względu na specyfikę formacji, jest integralną częścią seminarium”. Odniósł się również do celów etapu propedeutycznego: „Klerycy uczestniczą w roku propedeutycznym, aby odkrywać Boga, rozpoznawać swoje powołanie oraz dojrzewać w wierze” – zaznaczył.
Odniósł się też do potrzeby roku propedeutycznego: „Często spotykam się z pytaniem, czy rok propedeutyczny jest istotny. Odpowiadam, że zdecydowanie tak, jest on niezbędny. Współczesny człowiek reprezentuje nowy typ człowieka, ukształtowanego w obecnych czasach. Uważam, że rok propedeutyczny stanowi kluczowy etap w formacji seminaryjnej, w którym kleryk ma szansę na wyciszenie się. Dzięki temu ma szanse odkryć wartość wiary i modlitwy, która pomaga w wyborze do kapłaństwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.