„Sielskie fale” – nowe oblicze Radia Józef
26 czerwca 2002 | 16:38 | per //mr Ⓒ Ⓟ
Radio Józef archidiecezji warszawskiej zaprezentuje w wakacje swoje nowe oblicze. Koncepcję stacji przedstawili jej twórcy na konferencji prasowej w Warszawie.
– Jesteśmy radiem dla tych, którzy wolą stymulację poznawczą, niż odpoczynek umysłowy – wyjaśnia dyrektor programowy stacji Robert Tekieli. Radio ma ewangelizować, preewangelizować i pomagać słuchaczom w odnalezieniu się w dzisiejszym świecie. Nową ofertę zaprezentowano 26 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie.
Twórcy nowego oblicza rozgłośni chcą trafić ze swoim programem do trzech grup słuchaczy. – Poranek jest skierowany do ludzi związanych z Kościołem. Przez cały dzień emitowane jest pasmo uniwersalne, którego mogą słuchać osoby niekoniecznie wierzące. Wieczór to pasmo młodzieżowe – opowiada Tekieli.
Dyrektor rozgłośni ks. Marcin Brzeziński zaznacza, że choć nowa oferta kierowana jest do młodych, to nie zapomniano również o osobach starszych. – Jesteśmy radiem, które modli się ze swoimi słuchaczami. Okazało się, że ludzie takiego radia potrzebowali. Wydawało się, że z punktu widzenia rozgłośni nie jest to atrakcyjne, ale w tej chwili to najmocniejszy punkt naszego programu – podkreśla.
Słuchacze Józefa mogą porozmawiać na żywo z biskupami warszawskimi, częstym gościem radia jest np. bp Piotr Jarecki. W niedziele o godz. 9 rano transmitowana jest Msza św. z kościoła św. Krzyża. Każdego dnia na antenie można posłuchać świadectw, rozmów duchowych i rozważań.
Wakacyjna ramówka to także sporo muzyki. Słuchacze będą wybierać „letni przebój wszechczasów”, stale prezentowana jest muzyka chrześcijańska. Swoją ulubioną muzykę prezentuje w audycji „Radio NRD” Tomek Budzyński, lider zespołu Armia. Poza tym programy przygotowują m.in. znana góralka Zofia Bigosowa, Grzegorz Górny z „Frondy”, dziennikarka Anna Maruszeczko oraz publicysta Wojciech Cejrowski.
Pracownicy radia intensywnie przygotowują się do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zamierzają przeprowadzić pełną relację z wizyty. Dodatkowo, o ile otrzymają pozwolenie, chcą wyjechać specjalnymi samochodami z głośnikami na ulice Warszawy i w ten sposób transmitować papieską pielgrzymkę. Będą promować także akcję „Różańce w górę” – chcą namówić jak najwięcej osób do tego, by przez trzy pielgrzymkowe dni z różańcami w dłoniach modlili się za Papieża, Kościół i Ojczyznę.
Od września radio wprowadza innowacje dotąd niespotykane w innych rozgłośniach. Na antenie Józefa emitowany będzie teatr radiowy, ruszyć ma pierwsza radiowa „opera mydlana”, radiowy „sitcom” oraz spektakle ewangelizacyjne. Twórcy radia zamierzają wykorzystać możliwości internetu i stworzyć „Globalne radio lokalne” pod adresem www.sielskiefale.pl.
Rozgłośnia w dużej części jest utrzymywana przez Kurię Archidiecezji Warszawskiej, w mniejszym stopniu z reklam. Ciekawostką jest pomysł z wprowadzeniem nieobowiązkowego abonamentu. Można dzwonić do radia na specjalny numer lub wysłać SMS i w ten sposób finansowo wesprzeć radio. Pieniądze zbierane są także podczas wizyt w stołecznych parafiach.
Zdaniem twórców Radia Józef powstaje w ten sposób trzeci model radia katolickiego. Z jednej strony jest Radio Maryja, trafiające do ludzi wierzących, z drugiej komercyjne Radio Plus. Radio Józef ma być rozgłośnią ortodoksyjną, ale nowoczesną, dla młodego Kościoła.
Radio Józef nadaje swój program na częstotliwości 96,5 FM na terenie archidiecezji warszawskiej od czerwca 1994 r. Początkowo dzieliło czas antenowy z Radiem Maryja – nadawało w godz. 14.55-20.00, a po uzyskaniu przez Radio Maryja własnych częstotliwości, zaczęło emitować 24-godzinny program. W 1998 r. nawiązało współpracę z Radiem Plus i jeszcze przez kilka miesięcy nadawało jako Radio Plus Józef. Po trzech latach Józef zdecydował jednak, że będzie tworzył własny program i zaprzestał współpracy z Plusem.
Od początku istnienia patronat nad stacją objął Prymas Polski kard. Józef Glemp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.