Drukuj Powrót do artykułu

Siemiatycze: bp Pikus zainaugurował nowy rok szkolny

01 września 2016 | 17:49 | ks.ap Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Artur Płachno

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, zainaugurował nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej w Szerszeniach. Wcześniej w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach odprawił Mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty.

W homilii powiedział o stałej potrzebie szukania mądrości u Boga. Nawiązał też do ewangelicznego opisu połowu ryb, który nawet wytrawnemu rybakowi, jakim był św. Piotr, powiódł się dopiero, gdy posłuchał Jezusa i nawet wbrew sobie zarzucił sieci.

Podkreślił, że wszelkie nasze wysiłki, także te w poszukiwaniu ludzi i łowieniu ich na podobieństwo św. Piotra, mogą być skuteczne, gdy opierają się na zaufaniu i posłuszeństwie Bogu oraz umiejętności korzystania z pomocy innych ludzi w duchu miłości.

„Szukajcie mądrości Bożej. Słuchajcie Boga i bądźcie posłuszni. Proście o pomoc drugiego człowieka – pomoc nauczycieli, rodziców oraz przyjmujcie tę pomoc i pomagajcie innym. Miłość to jest bowiem pomnażanie dobra, a miłosierdzie zaś jest próbą zaradzenia złu, aby go przezwyciężyć. Przyjmujcie zatem dar miłosierdzia, które służy temu abyśmy umieli przezwyciężyć zło, które jest w nas i wokół nas” – apelował hierarcha.

Podczas spotkania w budynku szkolnym dyrektor placówki Maciej Szewczak życzył uczniom, aby pamiętali, że uczą się dla siebie, a nie dla szkoły, która w nauce ma jedynie pomagać. Wspominając zaś kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, której piętno zostało wyciśnięte także na późniejsze lata przypomniał postać walczącej o wolną Polskę “Inki”. Życzył uczniom, aby jej słowa: „powiedzcie mojej babci, że zachowałem się jak trzeba”, zapadły im w pamięci na całe życie.

Bp Pikus przekazał szkole dar w postaci książek, odwiedził wszystkie klasy oraz spotkał się z gronem pedagogicznym i pracownikami, dziękując im za wielki i widoczny wkład pracy wychowawczej, który nie mierzy się ilością podopiecznych, ale zaangażowaniem w stosunku do nich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.