Sierpc: 40 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej
07 września 2011 | 18:48 | eg Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Więckowskiego, rozpoczęto 7 września obchody 40-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. W programie uroczystości zaplanowano m.in. okolicznościową wystawę i międzynarodową konferencję o muzeach na wolnym powietrzu.
W wygłoszonej homilii ks. kan. A. Więckowski przypomniał bogatą historię Muzeum Wsi Mazowieckiej. „Przygotowane w muzeum ekspozycje pozwalają się przekonać, że ludzie żyjący na wsi, począwszy od najbiedniejszego chłopa, a kończąc na majętnym młynarzu czy bogatym dziedzicu, łączyli swe życie codzienne z Bogiem i żyli zgodnie z tradycją chrześcijańską. To polska wieś w sposób szczególny pielęgnowała chrześcijańskie korzenie Europy” – podkreślił dziekan sierpecki.
Zaznaczył również, że współcześnie przybywające do skansenu dzieci i młodzież uczą się w nim „pięknej historii, polskiej kultury i tradycji” i w ten sposób „kształtują swą patriotyczną i religijną tożsamość”. „Uczą się, że można i należy swoje życie łączyć na co dzień z Bogiem, że Bóg powinien mieć miejsce w naszej codzienności, bo tak działo się w minionym pokoleniu Polaków. My wszyscy, przebywając tu, uczymy się kochać Polskę i być bliżej Boga” – akcentował ks. Więckowski.
Jan Rzeszotarski, dyrektor placówki, mówił podczas jubileuszu, że minione czterdzieści lat przyniosło wiele doświadczeń i przemian. „Był to czas wypełniania misji krzewienia kultury ludowej. Naszym głównym zadaniem jest gromadzenie i ochrona dóbr kultury. Wiele z nich pozyskujemy dzięki środkom pochodzącym z kapitału regionalnego i europejskich funduszy. Pokaźną część zbiorów stanowią dary od osób pragnących wesprzeć muzeum. Naszym marzeniem jest translokacja kolejnych budynków, które weszłyby w skład planowanej wsi ulicówki” – zwierał się dyrektor.
Program obchodów rocznicowych obejmował m.in. otwarcie dwóch wystaw: „40 lat minęło…” w sierpeckim Ratuszu i o historii muzeum w Bieżuniu – oddziale skansenu na Starym Rynku, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz występy Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.
W ramach kilkudniowych uroczystości przewidziano ponadto międzynarodową konferencję pt. „Muzea na wolnym powietrzu”, pokazy zajęć gospodarskich, prac polowych, rzemiosła ludowego, inscenizacje codziennego życia w zagrodach, chałupach i dworze, występ kapeli „Drewutnia" i Ludowego Zespoły Artystycznego „Kasztelanka” z Sierpca.
Skansen w Sierpcu powstał w marcu 1971 r. jako Muzeum Etnograficzne, gromadzące sztukę ludową, a zwłaszcza popularną w regionie rzeźbę. Już w pierwszym roku jego działalności zgromadzono w nim 132 eksponaty, m.in. prace Wincentego Krajewskiego, Stanisława Dużyńskiego, Mieczysława Ruszkowskiego. Z czasem Muzeum stało się skansenem. Dwoma pierwszymi sprowadzonymi tam obiektami były: karczma z Sochocina i kuźnia z Żuromina. Od czerwca 1987 r. placówka nosi nazwę Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Działalność skansenu skupia się na ochronie najcenniejszych zabytków architektury wiejskiej, małomiasteczkowej i sakralnej. Obecnie można w nim oglądać chałupy ustawione w tzw. rzędówce (stojące po jednej stronie) z II połowy XIX w. i pierwszej dekady XX w. Najstarszym budynkiem mieszkalnym jest chałupa z Rzeszotar Zawad z 1840 r. Przy chałupach są przydomowe ogródki i sady, rekonstrukcje krzyża na rozstajach i kapliczek. Prezentowane są wystawy: „Wielkanoc na Mazowszu”, „Boże Narodzenie na Mazowszu”, organizuje się doroczne imprezy plenerowe, np. „Powitanie wiosny” czy „Niedziele w skansenie”. Ekspozycje pozwalają dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne i świąteczne mazowieckiej wsi przełomu XIX i XX w. Na terenie skansenu powstawały sceny do głośnych polskich produkcji filmowych: „Szwadron", „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”. Niebawem powstanie w nim nowoczesne centrum kulturalno-rekreacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.