Sierpc: Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Mazowieckiej (zapowiedź)
27 marca 2015 | 10:29 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w kościele z Drążdżewa z XVII w., widowisko „Dyngusiarze”, koncerty zespołów ludowych, konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną i jarmark wielkanocny złożą się 29 marca na 15. obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. Sierpecki skansen stanie się jednym z najbarwniejszych miejsc regionu.
Niedziela Palmowa należy do najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich – przygotowuje wierzących na nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego. Różnorodność atrakcji sprawia, iż „Niedziela Palmowa w skansenie” jest propozycją dla osób w każdym wieku i każdego roku gromadzi rzesze turystów.
W niedzielę 29 marca skansen będzie dostępny dla zwiedzających w godz. 9.00-17.00. Już od rana będzie można oglądać prezentację multimedialną „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, uczestniczyć w wyrobach palm wielkanocnych dla dzieci, oglądać „Pocztówkowy zawrót głowy”, czyli wystawę starych widokówek wielkanocnych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego z Warszawy.
Na placu przed amfiteatrem będzie można dokonać zakupów na wielkanocnym kiermaszu rękodzieła (palm wielkanocnych, cukrowych baranków, wyrobów rękodzieła ludowego). Ponadto na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki – w siodle lub bryczką.
O godz. 11.30 w amfiteatrze rozpocznie się koncert Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” z Płocka, a godzinę później – widowisko „Dyngusiarze” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa. Natomiast o godz. 15.30 ogłoszone zostaną wyniki XV edycji konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”.
Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Nagrody przewidziano zarówno dla laureatów konkursu, jak i dla osób oddających głosy.
Centralnym wydarzeniem religijnym w skansenie będzie o godz. 14.00 uroczysta Msza święta w XVII-wiecznym kościele z Drążdżewa, o jej oprawę muzyczną zadba Kameralny Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Mszę poprzedzi tradycyjne poświęcenie palm i procesja wokół kościoła.
Ponadto przez cały dzień w zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje: porządkowanie izb, wypiekanie chleba, wykonywanie wielkanocnych palm. Na ekspozycji pokazane zostaną także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.