Drukuj Powrót do artykułu

Signum Polonicum z pielgrzymką na Świętym Krzyżu

28 listopada 2017 | 08:51 | Święty Krzyż / apis / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Archiwum OMI / Święty Krzyż

Przedstawiciele klubów Polskiej Sztuki Walki – Signum Polonicum przez kilka ostatnich dni byli z pielgrzymką na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego i pochowane doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, którego darzą czcią.

Przedstawicieli klubów Polskiej Sztuki Walki – Signum Polonicum z Zawiercia, Bydgoszczy, Łodzi, Pińczowa, Katowic i Kątów Wrocławskich uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym. Modlili się w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego o umocnienie ducha, ożywienie wiary i odkrywanie chrześcijaństwa. Podsumowali dotychczasową działalność i omówili plany na przyszłość.

Uroczystej Mszy św. celebrowanej w bazylice mniejszej przewodniczył jej rektor o. Dariusz Malajka OMI.

Spotkania formacyjne odbywają się kilka razy w roku. Od kilku lat przedstawiciele klubów Polskiej Sztuki Walki – Signum Polonicum, związali się ze Świętym Krzyżem, gdzie spoczywają doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, którego darzą czcią.

Czytaj także: Święty Krzyż: ponad 600 osób wzięło udział w zjeździe Przyjaciół Misji Oblackich

Wszystkie kluby i przedstawicielstwa Signum Polonicum realizują wspólny cel statutowy, jakim jest rozwijanie i propagowanie polskiej sztuki walki, polskich tradycji orężnych i kultury narodowej w tym zakresie.

Głównym celem tego stowarzyszenia jest to, by polska sztuka walki była kultywowana przez nowe pokolenia jako pełna honoru spuścizna po przodkach. Aby też stanowiła źródło wiedzy i siły ducha dla polskiego społeczeństwa i wszystkich tych, którzy widzą w dorobku historycznym źródło szlachetności państwa polskiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

28 listopada 2017 09:15

Nie jest łatwo być chrześcijaninem w Bangladeszu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.