Siostry albertynki i chorzy witają Nowy Rok w hospicjum Caritas
31 grudnia 2011 | 14:53 | dziar Ⓒ Ⓟ
Wzajemne przeprosiny w sylwestrowy wieczór, wizyty z gitarą i kolędą w pokojach terminalnie chorych, modlitwa w ich intencji w Bazylice Grobu Bożego – tak wygląda powitanie Nowego Roku w Hospicjum Caritas w Miechowie.
Pożegnanie starego roku i powianie 2012 organizują siostry albertynki, czyli siostry ze Zgromadzenia Sióstr Posługujących Ubogim III Zakonu św. Franciszka z Asyżu w Miechowie. W miechowskim hospicjum pracują cztery siostry, piąta zajmuje się katechizacją.
Od kilku lat w miechowskim hospicjum przyjął się zwyczaj wzajemnego przepraszania się po sylwestrowej kolacji oraz odwiedzania przez siostry chorych – z gitarą, życzeniami, kolędą. Jeśli zabiegi medyczne lub stan zdrowia nie pozwalają na wizytę u chorego w sylwestra, jest ona przekładana na poranek w Nowy Rok.
Z okazji pożegnania starego roku w bazylice Grobu Bożego jest odprawiana Msza św., w której siostry uczestniczą, modląc się za swoich podopiecznych. Przed Pasterką noworoczną albertynki w swojej kaplicy hospicyjnej uczestniczą w specjalnych rozważaniach i adorują Dzieciątko. W Nowy Rok jest tam także sprawowana Msza święta, połączona z życzeniami, przy udziale chorych, którym stan zdrowia na to pozwala.
„Trudno życzyć naszym podopiecznym zdrowia – to w większości przypadki terminalne, ale na pewno życzenia łask Bożych są potrzebne i przyjmowane życzliwym sercem”– mówi s. Kinga Grażyna Mrozek, przełożona miechowskiej wspólnoty.
Miechowskie Hospicjum im. bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej zlokalizowane jest na terenie dawnego szpitala w budynku bezpośrednio przylegającym do kaplicy. Powstało dzięki inicjatywie społecznej zainicjowanej przez Fundację Ziemi Miechowskiej i popieranej przez władze samorządowe Miechowa, w porozumieniu z Caritas Diecezji Kieleckiej. Rozpoczęło ono swoją działalność w dniu 27 sierpnia 1998 r.
Kierownikiem Hospicjum jest delegowana przez zgromadzenie sióstr albertynek – Siostra Przełożona, z którą współpracują inne siostry z tej wspólnoty.
W oddziale stacjonarnym chorymi opiekuje się interdyscyplinarny zespół złożony z pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, psychologa, kapelana i wolontariuszy, czyli osób różnych zawodów, odpowiednio przeszkolonych w niesieniu pomocy.
Hospicjum wyposażone jest w 8 dwuosobowych pokoi z łazienkami dla chorych, kuchenkę, dyżurkę lekarską i pielęgniarską, taras rekreacyjny i ogród spacerowy. Bezpośrednio z korytarza jest wejście do odrestaurowanej zabytkowej kaplicy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.