Siostry anuncjatki zapraszają na swój odpust do Grąblina
02 lutego 2012 | 18:29 | ra Ⓒ Ⓟ
Uroczystość ku czci św. Joanny de Valois, założycielki i patronki sióstr ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 lutego. Siostry anuncjatki zapraszają wiernych do wspólnego świętowania podczas uroczystej Mszy św., która zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.
Dla mniszek przebywających w klasztorze w lesie grąblińskim przy sanktuarium licheńskim jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku liturgicznego. Po Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18.00, odbędzie się agapa, czyli wspólne świętowanie przy herbacie i ciastkach. „To będzie okazja, żeby porozmawiać z ludźmi, gdyż jesteśmy siostrami kontemplacyjnymi i nie mamy dużego kontaktu z ludźmi” – powiedziała s. Maria od Miłosierdzia Bożego, która mieszka w grąblińskim klasztorze.
Święto patronalne anuncjatek przypada w dzień śmierci założycielki Zgromadzenia, św. Joanny de Valois, zwanej Francuską. „Joanna Francuska została królową Francji 500 lat temu. Przed śmiercią założyła zakon sióstr anuncjatek za radą franciszkanina o. Gabriela Marii OFM.” – dodała s. Maria.
Zakon Najświętszej Maryi Panny, zwany też zakonem Zwiastowania, opiera się na regule Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny. Jest to zakon kontemplacyjny. Siostry, nazywane anucjatkami od francuskiego słowa annonciation, oznaczającego zwiastowanie, noszą trójkolorowe habity. Każdy kolor ma swoje znaczenie: szary — oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony — mękę Chrystusa, miłość i radość; biały — czystość Maryi. Na szyi noszą niebieską wstęgę z medalionem Najświętszej Maryi Panny. Ich habity, na wzór franciszkańskich, są przepasane sznurem z dziesięcioma węzłami, symbolizującymi regułę Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny.
Pierwszy klasztor anuncjatek powstał w 1501 r. w Bourges we Francji. Po śmierci św. Joanny (4 lutego 1505 r.), dzięki o. Gabrielowi Marii OFM, który z wielkim zaangażowaniem kontynuował dzieło świętej, powstawały nowe klasztory i fundacje. Aktualnie zakon liczy ok. 80 mniszek rezydujących w siedmiu klasztorach w Belgii, Francji, Kostaryce i Polsce.
W lesie grąblińskim, znajdującym się na ternie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, aktualnie przebywają 3 mniszki. We Francji natomiast formację przechodzi pięć dziewcząt z Polski, które w przyszłości także dołączą do grona sióstr zakonu Maryi Dziewicy.
Do Lichenia siostry anuncjatki przybyły w marcu 2009 r. Od 22 sierpnia 2010 r. mieszkają w klasztorze w lesie grąblińskim, w którym Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Grąbliński klasztor to pierwszy dom zakonny sióstr anuncjatek w Polsce.
W grąblińskim kościele, będącym integralną częścią klasztoru, Msza św. w dzień powszedni odprawiana jest o godzinie 7.30, w niedzielę natomiast o godzinie 8.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.