Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w Japonii obchodziły 70. rocznicę założenia
15 grudnia 2020 | 21:44 | Dorota Hałasa (KAI Tokio) | Nagasaki Ⓒ Ⓟ
Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej (MI) w Japonii, Polsce, Korei Południowej i kandydatki do zakonu w Wietnamie, obchodziły 70 rocznicę założenie zgromadzenia. Duchowym ojcem zgromadzenia jest św. Maksymilian Maria Kolbe, a jego założycielem o. Mieczysław Maria Mirochna następca o. Maksymiliana w „japońskim Niepokalanowie” w Nagasaki. Uroczystości rocznicy powstania zgromadzenia rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. celebrowaną przez arcybiskupa diecezji Nagasaki Józefa Mitsuaki Takami. W koncelebrze było kilku księży w tym biskup pomocniczy Nagasaki Piotr Nakamura.
W kazaniu abp Takami mówił o „Niepokalanej, która jest bez grzechu”. Wyjaśnił, że grzech to zerwanie relacji przyjaźni z Bogiem. „Niepokalana jest wzorem do naśladowania, aby być w bliskiej relacji z Bogiem, który nas kocha i chce naszego dobra” – powiedział japoński hierarcha.
Matka generalna zakonu s. Kalista Kazuko Nishimura przypomina, że 70. rocznica powstania zgromadzenia pokrywa się z 90. rocznicą przybycia do Japonii św. Maksymiliana Marii Kolbe i jego ucznia oraz założyciela zgromadzenia o. Mieczysława Marii Mirochny. Z tej okazji siostry odmówiły dziękczynne modlitwy. „30 lat po śmierci założyciela zakonu o. Mirochny i dwa lata po śmierci współzałożycielki, pierwszej matki generalnej s. Franciszki Kazuko Nakayamy zakończyłyśmy etap tworzenia zakonu. W okresie początkowym koncentrowałyśmy się na opiece społecznej. Teraz zaczynamy budować duchowość naszego zgromadzenia. Tworzymy wspólnotę międzynarodową, musimy nauczyć się akceptować siebie nawzajem, nawet jeżeli będzie to trudne i musimy umieć żyć wspólnym charyzmatem. Jest wśród nas jeszcze wiele sióstr, które pracowały z ojcem założycielem i siostrą współzałożycielką. Czuły ich bliskość, słuchały ich słów. Od 10 lat prowadzimy pracę polegającą na dokumentacji duchowej spuścizny pozostałej po założycielach zakonu. Ważnym zadaniem jest napisanie historii zakonu, aby zbudować fundament dla przyszłych pokoleń zgromadzenia. Aby siostry, które nie miały styczności z współzałożycielami zakonu umiały żyć w charyzmacie naszej wspólnoty” – mówi matka generalna.
Z kolei wicegeneralna zgromadzenia s. Dorota Drozdowska, która od dwóch lat pracuje z domu generalnym w Konagai, w prefekturze Nagasaki zwraca uwagę, że rocznica jest dla niej okazją, aby „zatrzymać się, spojrzeć w przeszłość, dostrzegając przedziwne zamysły Opatrzności Bożej”. „Gdy patrzymy na historię powstania zgromadzenia, uświadamiamy sobie, że nie jest to ludzkie dzieło, ale człowiek jest jedynie wpisany w realizację konkretnych Bożych planów. Rodzi się w sercu wdzięczność za tych, którzy nas poprzedzili nieustannie wiernie odpowiadając Bogu „TAK”, jak Niepokalana. Dzięki ich modlitwie, poświęceniu i wierności dzieło trwa do dziś. Dlatego moje serce szczególnie wypełnia dziś wdzięczność za dar o. Mirochny, naszego założyciela, za dar s. Franciszki Nakayamy, pierwszej przełożonej generalnej, współzałożycielki zgromadzenia, a także za dar pierwszych sióstr” – mówi s. Dorota Drozdowska i dodaje: „Z drugiej strony rocznica jest okazją do spojrzenia w przyszłość. Trzeba sobie zadać pytanie, w jaki sposób z nową gorliwością i zapałem kroczyć drogą charyzmatu, który został nam dany i zadany”.
Przypomina, że zgromadzenie zostało założone w 1950 r. w Japonii przez polskiego misjonarza, wiernego ucznia św. Maksymiliana M. Kolbe. Przez wiele lat w zgromadzeniu były tylko siostry Japonki. Obecnie są również siostry Koreanki, Wietnamki oraz Polki. „Rozpoczął się dla nas czas głębszego uświadomienia sobie międzynarodowego charakteru naszego zgromadzenia, szukania dróg budowania jedności w oparciu o wspólne przeżywanie charyzmatu, a także wzajemnego ubogacania się dzięki różnorodności, którą posiada każdy kraj. Mam głęboką nadzieję, że nasze międzynarodowe modlitewne spotkanie z okazji rocznicy, poprowadzone on-line, pomogło nam bardziej uświadomić sobie piękno naszego charyzmatu oraz wzajemne bogactwo. Ufam, że Niepokalana, której jesteśmy całkowicie oddane, pomoże nam na nowo odczytać swoje zamiary zarówno wobec całego zgromadzenia, jak i wobec każdej siostry, abyśmy każdego dnia były coraz bardziej Jej, Jej własnością i narzędziem, którym będzie mogła posługiwać się w dziele ratowania ludzkich dusz”- mówi s. Dorota Drozdowska.
Okolicznościowe przemówienie na obchody rocznicy przesłał ks. prałat Józef Niżnik, który od ponad 35 lat jest duchowym opiekunem sióstr franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Zwrócił on uwagę na fascynujące okoliczności powstania zgromadzenia. Tajemniczy plan Niepokalanej sprawił, że zgromadzenie powstało w 1950 r. w dalekiej Japonii, w kraju, który nie jest katolicki. Jego założycielem jest Polak, a klasztory w Polsce i w innych krajach powstały znacznie później.
Ks. Niżnik zwrócił uwagę na piękno charyzmatu zgromadzenia, którym jest całkowite i bezwarunkowe oddanie się Niepokalanej jako rzecz, własność i narzędzie. Zachęcił siostry do budowania jedności w oparciu o wierność charyzmatowi i dążenie do świętości, co było ostatnią wolą ojca założyciela.
Błogosławieństwa Bożego udzielił siostrom o. Jan Masatoshi Yamaguchi, gwardian klasztoru franciszkanów konwentualnych, założonego 89 lat temu w Nagasaki przez św. Maksymiliana M. Kolbe.
Z okazji rocznicy przygotowana została wystawa panelowa prezentująca działalność sióstr w Japonii, Polsce, Korei Południowej oraz w Wietnamie, gdzie trwają przygotowania do założenia klasztoru. Matka generalna połączyła się przez internet ze wszystkimi klasztorami zgromadzenia. Siostry odmówiły wspólnie dziękczynny różaniec po japońsku, polsku, koreańsku i wietnamsku. Odśpiewały w czterech językach „Po górach, dolinach”, jedną z ulubionych pieśni o. Mirochny. Widzialną więzią łączącą wszystkie wspólnoty w różnych krajach był, namalowany przez jedną z posługujacych w Japonii polskich sióstr, pamiątkowy plakat, który od kwietnia wędrował przez wszystkie klasztory zgromadzenia. Międzynarodowe modlitewne spotkanie sióstr zakończyło się słowami „Bogu niech będą dzięki” wypowiedzianymi w czterech językach. Na stole sióstr w Japonii pojawiły się z okazji rocznicy polskie potrawy.
Pierwsze cztery Polki wyjechały na formację zakonną do Japonii w 1983 r. Chciały żyć duchowością św. Maksymiliana M. Kolbe i Rycerstwa Niepokalanej. Wcześniej opiekę nad nimi sprawowali w Niepokalanowie br. Innocenty Maria Wójcik i br. Benedykt Maria Mieczkowski, uformowani przez św. Maksymiliana M. Kolbe. To oni zapalili w młodych kobietach zapał do duchowości „Szaleńca Niepokalanej”. Pierwszy klasztor franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Polsce stanął we wsi Strachocina koło Sanoka, w miejscu urodzenia św. Andrzeja Boboli.
Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej mają 11 klasztorów i 100 sióstr w Japonii, 5 klasztorów w Polsce, w których jest 40 sióstr, klasztor w Korei Południowej oraz kandydatki do zakonu w Wietnamie. Siostry sprawują w Japonii opiekę nad 7 domami dla osób niepełnosprawnych i nad fabryką, w której pracują niepełnosprawni. Prowadzą dwa przedszkola i dom starców. W Japonii posługują obecnie 3 franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.