Skalbmierz świętuje 680 lat lokacji miasta
17 maja 2022 | 20:04 | dziar | Skalbmierz Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, Wielki Test Wiedzy o Skalbmierzu, konferencja naukowa, dzień sportu, wydarzenia artystyczne i rekonstrukcje – to najważniejsze elementy kilkudniowych obchodów 680. rocznicy lokacji Skalbmierza. Potrwają one od 2 do 5 czerwca.
Pierwszy tydzień czerwca to od kilku lat zawsze szczególny czas dla Skalbmierza, dedykowany najsłynniejszemu mieszkańcowi, wybitnemu prawnikowi, kaznodziei i spowiednikowi św. Jadwigi Królowej – Stanisławowi ze Skalbmierza. Tak jest i w tym roku, ale jak informuje ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu, tym razem obchody łączą się z dodatkowym ważnym wydarzeniem – z 680. rocznicą lokacji. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii znamienitego niegdyś miasta.
Najstarszy źródłowy przekaz o Skalbmierzu pochodzi z 1217 r. W tym okresie w miejscu obecnego Skalbmierza istniała osada, przez którą przebiegał prastary szlak handlowy. Prowadził on z ziem niemieckich przez Wrocław do Krakowa, Sandomierza i dalej aż na Ruś.
Ważną datą w dziejach Skalbmierza był 20 lutego 1342 r., gdy na Zamku Królewskim w Krakowie, król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny miasta Skalbmierza na prawie średzkim. Był to przełomowy moment w historii miasta. Najświetniejszy okres przeżywał Skalbmierz w XV i XVI w. Zaliczano go wówczas do tzw. miast drugiej kategorii. Prawa miejskie utracił po upadku powstania styczniowego.
Obchody rocznicy lokacji Skalbmierza rozpoczną się w czwartek, 2 czerwca, od uroczystej Mszy św. o godz. 10 pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, w skalbmierskim kościele św. Jana Chrzciciela. Następnie odbędzie się sesja naukowa „Dziedzictwo materialne i duchowe kolegiaty w Skalbmierzu”. Prelegentami będą m.in. wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wojciech Sowała powie na temat „Od Skrabimira do Skalbmierczyka. Kolegiata skalbmierska jako miejsce pamięci”, natomiast o konserwacji zabytków ruchomych kolegiaty opowiedzą Ewelina i Marcin Gruszczyńscy. Skalbmierz z punku widzenia regionalisty zaprezentuje Andrzej Bienias.
W piątek 3 czerwca odbędzie się Dzień Sportu i specjalny turniej, a w sobotę – Wielki Test Wiedzy o Skalbmierzu.
Ciekawie zapowiada się także niedziela 5 czerwca. O godz. 11.30 nastąpi przemarsz uczestników, grup rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych ulicami miasta do kolegiaty. Tam o godzinie 12 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Później wydarzenie przeniesie się na rynek. W planie m.in. koncerty i pokazy walk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.