Skarb Państwa ma dwa lata na opuszczenie budynku należącego do archidiecezji poznańskiej
15 stycznia 2014 | 18:50 | ms Ⓒ Ⓟ
Sąd Okręgowy w Poznaniu nakazał Ministerstwu Kultury „opuszczenie, opróżnienie i wydanie budynku” zajmowanego przez Szkołę Baletową w dwa lata od uprawomocnienia się wyroku. Skarb Państwa będzie też musiał zapłacić blisko 5 milionów złotych odszkodowania za korzystanie z nieruchomości bez umowy.
Proces przed poznańskim sądem toczył się, ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciało podjąć z archidiecezją rozmów na temat ugody o korzystanie z zajmowanego przez szkołę budynku.
W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że od 2008 roku Skarb Państwa władał nieruchomością bez tytułu prawnego, wiedział dokładnie, kto jest jej właścicielem i znał wpisy w księdze wieczystej. Przyznane archidiecezji odszkodowanie dotyczy właśnie tego okresu.
W tym samym dniu Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Panoramie TVP zamieścić sprostowanie do materiału na temat toczącego się sporu sądowego. Redakcja została zobowiązana do odczytania przez lektora Panoramy sprostowania i zamieszczenia go na stronie internetowej TVP. W materiale telewizyjnym wyemitowanym w 2013 r. znalazły się nieprawdziwe informacje na temat toczącego się sporu sądowego, a przygotowane przez archidiecezję sprostowanie spotkało się z odmową emisji.
Budynek, o który toczy się spór, powstał w 2. połowie XVII wieku i był własnością zakonu jezuitów, a następnie parafii farnej w Poznaniu. W 1954 r. władze komunistyczne odebrały Kościołowi nieruchomość pod pretekstem konieczności jej odbudowy. Zgodnie z dekretem o rozbiórce i naprawie budynków uszkodzonych wskutek wojny, nieruchomość powinna zostać zwrócona Kościołowi najpóźniej z upływem 1994 r.
Przedstawiciele Skarbu Państwa nigdy nie podjęli jakiejkolwiek próby ugodowego zakończenia sprawy. – Kuria nigdy nie domagała się likwidacji Szkoły Baletowej, a Kościół wielokrotnie deklarował, że Skarb Państwa może korzystać nadal z tej nieruchomości, o ile zostanie zawarta stosowna umowa – mówi KAI ks. Henryk Nowak, ekonom archidiecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.