Skaryszew: od jutra największe w Polsce targi końskie
13 marca 2011 | 17:08 | rm Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w podradomskim Skaryszewie rozpoczynają się największe w Polsce targi końskie. Historia „wstępów skaryszewskich” sięga XIV wieku. Znany historyk ziemi radomskiej żyjący w XIX wieku ks. Józef Gacki pisał w pamiętniku religijno-moralnym, że „z Krakowa do Litwy droga królewska szła na Skaryszów. Posłańcy przeto panujących, mimo dawniejsze przywileje, konie ustawicznie stąd zabierali i pędzili”.
Targi końskie są największym tego typu w Polsce jarmarkiem. Sprzedaje się na nich jedynie konie pociągowe, do prac w polu, a centralna Polska to już jeden z nielicznych regionów w kraju, gdzie konie są wciąż powszechnie używane w rolnictwie.
Dziś hodowcy wystawiają konie na sprzedaż. Nie brakuje kupców z Włoch i Niemiec. Jarmarkowi towarzyszą występy kapel, śpiewaków i gawędziarzy ludowych oraz pokazy kowalstwa artystycznego. Można się też posilić jadłem wiejskim – kapustą z grochem, pierogami i zawijakami. Według tradycyjnego przekazu sam król Władysław Jagiełło wydał zezwolenie na rozpoczęcie targów końskich w Skaryszewie. Miał to być wyraz wdzięczności za konie przekazane na potrzeby rycerstwa walczącego pod Grunwaldem.
Skaryszew jest jedną z najstarszych parafii w diecezji radomskiej. Została erygowana około 1167 roku. W miejscowości mieszkają siostry klaryski. Jest to jedyny zakon klauzurowy w diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.