70-lecie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy
03 stycznia 2022 | 12:02 | pra | Skawica Ⓒ Ⓟ
Dekret ustanawiający parafię jest echem wiary ludzi. Dzisiejszy jubileusz to powód do dziękczynienia Bogu za ludzi, którzy wtedy uważali, że muszą mieć parafię i dom Boży oraz za kolejne pokolenia, które przekazywały skarb wiary innym – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 70-lecia parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy.
Na początku Mszy św. proboszcz ks. Edward Łatka poprosił o modlitwę, szczególnie za rodziny, dzieci i młodzież, które często przeżywają kryzys wiary w związku z laicyzacją świata.
Odwołując się w homilii do Prologu św. Jana abp Marek Jędraszewski przypomniał, że Słowo przyszło do swoich, a oni Go nie przyjęli. Metropolita krakowski odwołał się do prywatnego doświadczenia z Adwentu 1999 r., gdy przebywał we Francji. Ówczesny arcybiskup Paryża nakazał, by wyjść z kościołów i tworzyć żłóbki u drzwi świątyń. W ten sposób chciał dać ludziom do zrozumienia, że właśnie mijają dwa tysiące lat od narodzin Zbawiciela. W samym centrum miasta ulokowano wielki ekran, na którym przedstawiano sceny z Bożego Narodzenia. Te wydarzenia stały się wielką katechezą, mówiącą o tym, że w Betlejem przyszedł na świat Syn Boży.
W tym kontekście arcybiskup zwrócił uwagę, że współcześnie dąży się do tego, by święta Bożego Narodzenia nie były kojarzone z narodzinami Jezusa. – Wiemy, że pojawiła się próba wprowadzenia szczególnej instrukcji przez Komisję Europejską, by w ogóle o narodzeniu Boga w Betlejem nie mówić. Mają to być święta zimowe, białe, ale broń Boże, nie wolno mówić o Bożym Narodzeniu. Wobec zdecydowanego oporu części Europejczyków, którzy znają swoje chrześcijańskie korzenie, zostało to na jakiś czas wycofane. Znalazły się jednak znaczące miasta w Polsce, które z Bożego Narodzenia robiły święta łyżwiarzy, jednorożca, dzika, czy paprykarza – mówił metropolita. Stwierdził, że te próby mają doprowadzić do tego, by ludzie zapomnieli czym w istocie jest Boże Narodzenie.
Metropolita zaznaczył, że w odczytywanym na początku Mszy św. dekrecie ustanawiającym parafię w Skawicy, można było usłyszeć echo wiary tutejszych ludzi. Właśnie z wiary wynikały ich starania, by wznieść świątynię. Mimo trudnych czasów wojny nie zaprzestano prac przy budowie i to sprawiło, że ówczesny arcybiskup wobec mocy ich wiary, ustanowił w tym miejscu parafię. – To powód do wielkiego dziękczynienia Bogu za ten bardzo ważny akt prawny i powód do dziękczynienia Bogu za ludzi, którzy wtedy uważali, że muszą mieć parafię i dom Boży – powiedział arcybiskup. Dodał, że należy także dziękować za kolejne pokolenia, które przekazywały skarb wiary innym.
– Gdy dziś dziękujecie Bogu za siedemdziesiąt lat istnienia parafii, gdy błogosławicie Boga i Ojca naszego Pana za te siedemdziesiąt lat, wiedzcie że jest w Krakowie wasz biskup, który usłyszawszy o waszej wierze i o waszej miłości do innych ludzi, wspomina was w swoich modlitwach – podkreślił. Przyznał, że w tej modlitwie będzie prosił dla nich także o światłe oczy wiary i zrozumienie czym jest chrześcijańska nadzieja na życie wieczne. – Ta Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu za lata łaski, a także radosnym spotkaniem wspólnoty, umocnieniem w słuchaniu Bożej prawdy i karmieniu się Tym, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, a potem pokarmem na życie wieczne – zakończył.
Budowa kościoła w Skawicy rozpoczęła się w latach trzydziestych XX w. Wybuch wojny przerwał prace przy budowie, jednak w niedokończonych murach prawie w każdą niedzielę ksiądz z Zawoi odprawiał mszę. Po zakończeniu wojny prace kontynuowano i w 1946 roku kościół został poświęcony. Samodzielną parafią stała się Skawica 1 stycznia 1952. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Balon, który do Skawicy przybył na stałe w sierpniu 1944 roku, po wojnie kontynuował budowę skawickiego kościoła. Przez kolejne lata, podobnie jak na początku, w budowie i upiększaniu swojej świątyni uczestniczyła niemal cała parafia. W 1976 roku obchodzono uroczyście 25-lecie istnienia parafii z udziałem kard. Karola Wojtyły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.