Drukuj Powrót do artykułu

Skazano byłego prezesa fundacji „Bambino Gesù”

15 października 2017 | 12:01 | Watykan / st (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ

Trybunał Państwa Watykańskiego wydał wyrok w sprawie byłego prezesa fundacji kliniki pediatrycznej „Bambino Gesù” Giuseppe Profitiego. Skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz pełnienia urzędów publicznych w instytucjach watykańskich przez okres jednego roku.

Dodatkowo obciążył go grzywną w wysokości 5000 euro za wykorzystanie funduszy szpitalnych na przebudowę prywatnego mieszkania kard. Tarciso Bertone.

Czytaj także: Franciszek kanonizował 35 nowych świętych

W orzeczeniu stwierdzono, że oskarżony dopuścił się nadużycia władzy, a nie malwersacji. Kard. Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej stał na czele Fundacji „Bambino Gesù”. Jak argumentował Profiti, jego mieszkanie miało także służyć na wydarzenia związane ze zbieraniem funduszy na watykańską klinikę pediatryczną, a zyski jakie miały z tego płynąć, miały znacznie przekroczyć koszty remontu. Jednakże nowe kierownictwo fundacji miało inną koncepcję zbierania funduszy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 października 2017 10:01

Kraków: I Bieg Papieski

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.