Skazany na śmierć
12 marca 2013 | 12:20 | Reklama Ⓒ Ⓟ
Obrzędy uroczystości paschalnej i całego Wielkiego Tygodnia, odnowione najpierw przez Piusa XII w 1951 i w 1955 roku, zostały przyjęte z radością przez wszystkie Kościoły obrządku rzymskiego. Sobór Watykański II wydobył na światło paschalne misterium Chrystusa i przypomniał, że z tego misterium czerpią swą moc wszystkie sakramenty i sakramentalia.
Powtarzając za Kongregacją Kultu Bożego twierdzimy, że w wielu regionach chrześcijańskiego świata wierni bardzo sobie cenią te obrzędy i licznie w nich uczestniczą z prawdziwym duchowym pożytkiem, w niektórych jednak regionach gorąca pobożność z czasem zaczęła się oziębiać. Naszą publikacją pragniemy wskrzesić i podtrzymywać ten ogień w sercach wiernych, przybliżając całe misterium męki Pańskiej i Jego zmartwychwstanie.
Wersja XS, zatytułowana „Droga Krzyżowa”, zawiera opis dwóch nabożeństw – Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali. Są tu również Rozważania Drogi Krzyżowej S. Kard. Wyszyńskiego oraz fragment Ewangelii św. Jana. Ostatni rozdział stanowi śpiewnik z pieśniami śpiewanymi współcześnie podczas Wielkiego Postu. Dzięki poręcznemu formatowi książeczkę można zabierać ze sobą do kościoła, idealnie mieści się w kieszeni płaszcza oraz w damskiej torebce.
Wersja S – „Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale” powtarza za wersją XS opis i przebieg obu nabożeństw, rozważania Drogi Krzyżowej Kard. Wyszyńskiego oraz fragment Ewangelii, natomiast śpiewnik koncentruje się na pieśniach Drogi Krzyżowej, zarówno tych śpiewanych współcześnie, jak i pieśniach historycznych.
W wersji M – „Historia męki i zmartwychwstania Pańskiego” – znajdują się wprowadzenia w zwyczaje i obrzędowość Wielkiego Postu. Nabożeństwa, liturgie, fragmenty homilii i kazań pozwalają na pełne przeżycie ceremoniałów kościelnych. Historia Jezusa Chrystusa została przywołana we fragmentach Ewangelii św. Jana. Każdy rozdział kończy się śpiewnikiem zawierającym zarówno współczesne, jak i starodawne pieśni, hymny i modlitwy na dany czas.
Różnorodność obrzędów i obyczajów świeckich, głównie ludowych, została przedstawiona w oparciu o teksty historyczno-literackie Jędrzeja Kitowicza. W specjalnie stworzonym słowniczku pojęć związanych z okresem wielkopostnym i wielkanocnym przywołujemy różnorodne tradycje takie jak chociażby Śmigus-Dyngus, walatka, święconka. Wyjaśniamy także terminy związane z rytuałem kościelnym np. Alfa i Omega czy Paschał.
Publikacje zostały wzbogacone obrazami przedstawiającymi wydarzenia z życia Jezusa: wjazd do Jerozolimy, Jego mękę na krzyżu, śmierć i zmartwychwstanie. Są to dzieła Rubensa, Caravaggio, El Greco, Memlinga, da Vinci…
Wersja L została wzbogacona o dodatkowy rozdział dotyczący Całunu Turyńskiego. Jest w niej również więcej pieśni śpiewanych w czasie Wielkiego Postu oraz Wielkiej Nocy.
Jak każda nasza publikacja – książki zawierają kompetentne informacje i zostały bogato zilustrowane zdjęciami i grafiką stworzoną specjalnie na potrzeby tego wydania. Wydane zostały za zgodą Władzy Kościelnej.
Mamy nadzieję, że książki „Skazany na śmierć…” pomogą Państwu w prawdziwym przeżyciu Wielkiego Postu i świąt Wielkiej Nocy.
Więcej informacji na stronie wydawnictwa »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.