Skępe: obchody 100. rocznicy śmierci autora słynnej pieśni „Cudowna Skępska”
08 sierpnia 2016 | 10:29 | eg Ⓒ Ⓟ
Obchody 100. rocznicy śmierci ks. Józefa Pielaszewskiego (1862-1916) – autora popularnej w diecezji płockiej pieśni „Cudowna Skępska”, sławiącej słynącą cudami Figurę Matki Bożej w Skępem, odbyły się Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków diecezji płockiej.
Ks. Józef Pielaszewski (1862-1916) był proboszczem w Skępem w latach 1894-1909. W tym czasie ułożył słowa popularnej w diecezji płockiej pieśni maryjnej pt. „Cudowna Skępska Maryjo Nasza”, która sławi słynącą cudami Figurę Matki Bożej w Skępem. Poza tym założył w tej miejscowości Ochotniczą Straż Ogniową. W 2016 roku przypada 100-lecie jego śmierci. Z tej okazji w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej zorganizowano rocznicowe uroczystości.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków diecezji płockiej. Przypomniał on wiernym sylwetkę ks. Józefa Pielaszewskiego: autora książek „Najświętsza Maryja, Panna Skępska oraz jej cuda” oraz ”Pamiątka w 400-letnią rocznicę (1496-1896) Cudownej Statuy Najświętszej Maryi Panny w Skępem”, napisanych w celu popularyzacji kultu Matki Boskiej Skępskiej oraz dziejów klasztoru bernardyńskiego.
„Ksiądz Pielaszewski to także twórca cieszącej się do dziś dużą popularnością do pieśni `Cudowna Skępska Maryjo Nasza`” – zaznaczył kaznodzieja.
Dodał też, że w 1908 roku z inicjatywy ks. Pielaszewskiego zawiązała się w Skępem Ochotnicza Straż Ogniowa, a później orkiestra strażacka. „Głos Płocki” z 1910 r. tak o tym pisał: „Dzięki otóż zabiegom ks. Pielaszewskiego […] 21 kwietnia 1908 r. zorganizowała się w Skępem straż ochotnicza ogniowa. Nie zaraz, ale po wielu zwłokach. Była ona ulubionym dzieckiem ks. Pielaszewskiego, który nie spoczął i nie żałował ofiar i trudu aż ją ujrzał powstałą”.
Ks. Zakrzewski dodał też, że po śmierci ks. Pielaszewskiego wszędzie podkreślano jego gorliwość i popularność oraz to, że gdziekolwiek pracował „zjednywał sobie miłość i zaufanie”.
Po Mszy św. kapelan strażaków poświęcił pamiątkową tablicę, dedykowaną ks. Józefowi Pielaszewskiemu, która została umieszczona na jednej ze ścian miejscowej strażnicy. Inicjatorem jej powstania był Stanisław Miłkowski.
W uroczystości w Skępem uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych m.in. wicestarosta lipnowski Anna Smużewska i burmistrz Skępego Piotr Wojciechowski. Obecni byli również strażacy, na czele z brygadierem Januszem Krasuckim z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie.
Organizatorami uroczystości byli ojcowie bernardyni ze Skępego.
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała tutaj uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Dnia 18 maja 1755 r. sufragan chełmiński Fabian Pląskowski uroczyście koronował figurę. Ubiegłoroczne obchody 260. rocznicy koronacji Figury poprzedziły duchowe przygotowania m.in. nowenna z udziałem biskupów z całej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.