Skierkowizna: I Święto Rolników i Ludzi Wsi ze św. Izydorem
24 maja 2024 | 16:27 | eg | Skierkowizna Ⓒ Ⓟ
W parafii Skierkowizna w diecezji płockiej po raz pierwszy odbędzie się Święto Rolników i Ludzi Wsi ze św. Izydorem. Organizatorzy zapraszają 25 maja na Mszę św. do kościoła parafialnego, któremu patronuje św. Izydor Oracz, a potem do udziału w festynie z atrakcjami.
Święto rozpocznie się o godz. 12.00 uroczystą Mszą św. ku czci św. Izydora Oracza. Będzie jej przewodniczył ks. dr Józef Kozłowski z archidiecezji białostockiej, asystent kościelny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia św. Izydora. Tego dnia zostanie też poświęcona chorągiew i figura Patrona rolników, a uczestnicy uroczystości będą mogli oddać cześć relikwiom św. Izydora.
Po Mszy św. i procesji eucharystycznej nastąpi przemarsz na plac przykościelny, gdzie około godz. 13.30 rozpocznie się agrofestyn, w tym: muzyka na żywo, biesiada, wystawy Kół Gospodyń Wiejskich, stoiska instytucji rolniczych, lokalnych producentów żywności, artystów – rękodzielników, stowarzyszeń, „Ranczowisko”, czyli pokaz zwierząt egzotycznych, dmuchańce dla najmłodszych, przejażdżki na quadach i inne atrakcje.
Miejsce, w którym odbywać się będzie Święto Rolników i Ludzi Wsi, jest nieprzypadkowe. Kościół w Skierkowiźnie jest jedynym w diecezji płockiej, którego patronem jest święty Izydor Oracz, a także jednym z niewielu w Polsce, który posiada jego relikwie. W planach jest, aby Święto Rolników i Ludzi Wsi ze św. Izydorem Oraczem wpisało się na stałe – oprócz dożynek diecezjalnych – do kalendarza wydarzeń w diecezji płockiej, poświęconych dziękczynieniu za trud pracy rolnika i jego troski o ojczystą ziemię.
Do udziału w święcie zaproszeni są wszyscy chętni rolnicy i ich rodziny, leśnicy, myśliwi, pszczelarze, sadownicy, hodowcy zwierząt, uczniowie i nauczyciele szkół o profilu rolniczym oraz wszyscy, którym bliskie są zagadnienie rolnictwa, środowiska naturalnego, ekologii, zwierzyny czy produkcji rolnej.
Izydor Oracz (ur. ok. 1080 r. w Madrycie, zm. ok. 1130 r. tamże), to święty katolicki pochodzący z Hiszpanii. Urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła go do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Według legendy miewał wizje, jego życiu towarzyszyły cudowne zdarzenia, a w czasie gdy się modlił, w pracy na roli pomagał mu anioł. Po ślubie z Marią Toribią przeniósł się do Madrytu. Ponownie go opuścił, gdy Arabowie zajęli miasto, a powrócił, kiedy Madryt został opanowany przez Hiszpanów.
Słynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. W 1170 r. przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest święty. Informacje o cudach, dziejących się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów. Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 r. papież Grzegorz XV. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 maja oraz w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego 10 maja.
Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.