Drukuj Powrót do artykułu

Skoczów: wystawa na 25-lecie diecezji w miejscu urodzenia św. Jana Sarkandra

19.05.2017 , rk, Skoczów, 19-05-2017 Ⓒ ℗

Ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. na skoczowskiej Kaplicówce, pamiątki po papieskiej wizycie w diecezji bielsko-żywieckiej sprzed 22 lat., bulle papieskie, obrazy, monety i inne przedmioty można zobaczyć na wystawie w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie. W domu, w którym urodził się XVII-wieczny męczennik, zgromadzono na ekspozycji rekwizyty, podsumowujące 25 lat historii diecezji.

W kameralnym wnętrzu kamienicy przy skoczowskim rynku konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz zgromadził eksponaty pomagające, jak to sam określił, odbyć sentymentalną podróż po ćwierćwieczu historii beskidzkiej diecezji.

„Obiekty te pozwalają zobaczyć też wspaniałych ludzi, którzy tę diecezję tworzą. A wśród nich był Jan Paweł II, który uczynił nam ten wielki zaszczyt, chyba nawet do końca nie zdajemy sobie sprawy jak wielki, kiedy był przez cały dzień w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu. Zostawił niezatarty ślad wspomnień i pamiątek” – podkreślił duchowny, przybliżając zebranym podczas otwarcia wystawy jej koncepcję i założenia.

Wśród zebranych na wystawie eksponatów są m.in.: ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. na skoczowskiej Kaplicówce, kielich z pateną, jaki papież podarował w Żywcu, papieska piuska oraz farula – zakończony krzyżem pastorał papieski – podarowana pierwszemu biskupowi diecezji Tadeuszowi Rakoczemu, a także pektorał Jana Pawła II.
W innej grupie obiektów znalazły się wydane przez Stolicę Apostolską, pisane na pergaminie i pieczętowane ołowianą pieczęcią, bulle papieskie, nominujące biskupów – Romana Pindla i Piotra Gregera, a także pochodzącego z Żywiecczyzny Tadeusza Pieronka.

Inne obiekty nawiązują do świętych, jakich wydała ziemia beskidzka. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano puzderko z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, które należało do urodzonego w Wilamowicach św. abp. Józefa Bilczewskiego. „Relikwie te zawsze towarzyszyły lwowskiemu metropolicie. Nigdy się z nimi nie rozstawał i miał je przy sercu” – wyjaśnił ks. Tracz, wskazując także na obecne na wystawie obiekty, odnoszące się do innych świętych męczenników – św. Maksymiliana Kolbego czy bł. o. Michała Tomaszka.

Oglądać można na wystawie także okolicznościowe dokumenty i fotografie, znaczki pocztowe, medale oraz pamiątki z ostatnich wydarzeń w diecezji: Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau.

„To skromna ekspozycja. Stanowi zaproszenie do sentymentalnej podróży po historii diecezji. Adresowana jest także do najmłodszych, którzy nie pamiętają wydarzeń z przeszłości” – zaznaczył wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in.: biskup Roman Pindel, który oficjalnie otworzył wystawę, wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski, ks. Witold Grzomba, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, kierownik skoczowskiego muzeum Ewa Czernal-Suliga, duchowni i samorządowcy, w tym m.in. burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko i starosta cieszyński Janusz Król.

Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia br. godzinach pracy muzeum (wtorek-piątek 9:30-16:00, sobota 9:30-12:00).

W domu urodzenia św. Jana Sarkandra mieści się stała ekspozycja muzeum prezentująca życie i kult męczennika w Skoczowie i na Morawach. Już w 1890 roku katolicka społeczność Skoczowa odkupiła dom, w którym, według przekazów, przyszedł na świat przyszły święty. Urządzono tu kaplicę. Na początku ubiegłego wieku odprawiane w niej były Msze św., nabożeństwa i nowenny.

W „Sarkandrówce” przez długi czas mieściło się centrum działalności lokalnych katolickich organizacji. Po II wojnie światowej pomieszczenia przeznaczono na mieszkania kwaterunkowe, przedszkole i posterunek MO. Kaplica do celów kultowych przywrócona została w 1959 roku.

W trakcie przygotowań do uroczystości związanych z kanonizacją Jana Sarkandra, wrócono do przedwojennego projektu stworzenia w domu urodzenia najsławniejszego skoczowianina muzeum. Pomieszczenia parteru przeznaczone zostały na ekspozycję muzealną.

29 czerwca 1994 roku bp Tadeusz Rakoczy poświęcił kaplicę i konsekrował nowy, kamienny ołtarz. W każdą środę o godz. 18.30 odprawiane są tu Msze św.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1567 w Skoczowie, w ówczesnym księstwie cieszyńskim, należącym do cesarstwa Habsburgów. Ojciec jego był Czechem, matka – Polką. Jako katolicki ksiądz został oskarżony o zdradę przez czeskich protestantów. Poniósł śmierć męczeńską 17 marca 1620 roku. W poczet błogosławionych zaliczył Jana Sarkandra papież Pius IX w roku 1859. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II 21 maja 1995 roku w czeskim Ołomuńcu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.