Skrzatusz: Diecezjalna Pielgrzynka Żywego Różańca
10 maja 2014 | 21:07 | xwp Ⓒ Ⓟ
Mimo padającego deszczu ponad 1600 osób przyjechało do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu, aby wziąć udział w 2. Diecezjalnej Pielgrzymce Żywego Różańca. Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak, który przypomniał pielgrzymom o niezwykłej mocy modlitwy różańcowej.
Główne sanktuarium diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej już drugi raz stało się miejscem spotkania członków wspólnot Żywego Różańca. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się niedługo po kanonizacji papieża, stąd jej hasło: "Różaniec w rękach św. Jana Pawła II.
– Św. Jan Paweł II mówił krótko i konkretnie: „Totus tuus, Maryjo”. Musimy próbować dziś za nim te słowa powtórzyć. Papież przypominał też, że w modlitwie różańcowej zanurzamy się w Jezusie przez ręce Maryi – mówił biskup w homilii.
Hierarcha prosił też uczestników pielgrzymki o modlitwę w intencji diecezji i osób, które odwiedzają skrzatuskie sanktuarium, i zachęcał, by ciągle powierzać wszystkie trudne sprawy Maryi. Odnosząc się do symboliki piety, bp Dajczak powiedział: "Cierpiąca Matka, trzymająca w rękach swego Syna, także w Piecie skrzatuskiej, pokazuje to, co przeżywa wielu ludzi na ziemi. To łzy, milczenie, ból, ale też nadzieja wbrew nadziei".
"Tu, w tym miejscu, trzeba oddawać Maryi serca dotknięte bólem, obciążone trudnościami życiowymi, brakiem dogodnych warunków materialnych czy brakiem miłości w domu. To wszystko musi się tu znaleźć" zachęcał biskup.
Żywy Różaniec to najliczniejsza grupa modlitewna w diecezji. Praktycznie w każdej parafii istnieje przynajmniej jedna róża, a są miejsca, gdzie jest ich kilka, czy nawet kilkanaście. W sumie na terenie diecezji jest ponad 8 tys. członków Żywego Różańca. Każdy z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę.
Bp Dajczak doceniając rolę tej wspólnoty powiedział: Przez was spływa na Kościół strumień łaski. Proszę was, módlcie się, bo Różaniec to modlitwa, która dźwiga Kościół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.