Skrzatusz: wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
01 sierpnia 2017 | 22:32 | arw | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
400 osób z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 1 sierpnia w Skrzatuszu rozpoczęło pielgrzymowanie na Jasną Górę. Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka rozpoczęła się 35. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy zameldują się 13 sierpnia.
– Niech waszymi drogowskazami pozostaną Boże przykazania, a pieśnią będzie modlitwa serca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w skrzatuskim Sanktuarium. Biskup zauważył, że przez perspektywę pielgrzymki do konkretnie określonego celu możemy zobaczyć ten cel dalszy. – Jest nim królestwo Boże. Droga do niego to droga wierności Ewangelii. Przyjęcie na początku wędrówki, że chcę się kierować w tej pielgrzymce tymi wartościami, które daje Chrystus. Niech waszymi drogowskazami pozostaną przykazania Boże, a pieśnią będzie modlitwa serca – mówił bp Włodarczyk.
Biskup zachęcał, aby spojrzeć na siebie jak na grzeszników, ale takich, którzy mają wyjście. Takich, którzy potrzebują ciągle Bożego zmiłowania. – Podczas pielgrzymki być może zobaczymy swoje słabości, przyzwyczajenia, swój egoizm, zmartwienia. Chcemy je oddać Maryi. Ona nam pokazuje podczas pielgrzymiego szlaku, że jest dla nas wyjście. Że ostatnią rzeczą nie musi być upadek, ale łaska uświęcająca i przebaczenie – zaznaczył hierarcha.
Bp Włodarczyk podkreślił, że na pielgrzymim szlaku jest szansa, aby odpocząć od pędu, wyścigu szczurów, od fake newsów, od pustosłowia. – Możemy wsłuchiwać się w dobre wiadomości, w Dobrą Nowinę, przyjąć słowo, które jest żywe i skuteczne. Słowo, które jest światłem i mądrością. Możemy odkryć swoją tożsamość, kim ja naprawdę jestem. Budować cywilizację miłości. Zastanowić się nad tym kim mam być, a nie co mam zdobyć – zauważył bp Włodarczyk.
Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki jest ks. Marcin Kościński. Duszpasterz podkreśla, że to pielgrzymka dla każdego ochrzczonego, kochającego Jezusa i Maryję. – Nie jest ważny dystans, on jest wyzwaniem, najważniejszy jest czas w drodze, bycia ze sobą, pielgrzymowania. Czas, który dajemy Panu Bogu, a on wtedy próbuje w naszych sercach naprawiać. Trzeba zostawić w domu swoją codzienność, czyli to, co na co dzień robimy, o czym myślimy, nasze obowiązki, zadania, problemy. Warto spróbować pozwolić sobie na pobycie ze sobą, z Bogiem, z drugim człowiekiem, bez patrzenia na zegarek – mówi ks. Kościński.
Marek Oleszczuk wyruszył na Jasną Górę po raz dziewiąty. Jego zdaniem zestaw pielgrzyma stanowią najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, dobra kurtka, i buty na zmianę.
– W ubiegłym roku nie byłem ze względu na narodziny córki. W tym roku idę sam, żona zostanie w domu, spodziewamy się kolejnego dziecka. Ja jako mąż i ojciec idę dziękować Panu Bogu i Matce Bożej za tę łaskę. Dystans już nie jest problemem, bardziej się obawiam tęsknoty za rodziną. Będę w stałym kontakcie z żoną, ale myślę, że to brak domu będzie bardziej doskwierał – mówi doświadczony pielgrzym.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.