Śladami Powstania Warszawskiego poprowadzi aplikacja MonumentApp
01 sierpnia 2023 | 21:12 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Użytkownicy darmowej aplikacji MonumentApp mogą zwiedzić stolicę śladami Powstania Warszawskiego, oglądając m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana czy nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina. Szlak obejmuje 63 miejsca – tyle, ile dni trwało powstanie.
Na spacer „Śladami Powstania” zaprasza Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. W aplikacji przygotowano specjalną trasę wraz z wieloma tematycznymi informacjami dotyczącymi Powstania Warszawskiego.
– 1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, cała Polska zatrzyma się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Chcemy przypomnieć, że bohaterski zryw trwał aż sześćdziesiąt trzy dni, a jego śladami są nie tylko pamiątkowe tablice. To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy – mówi Michał Laszczkowski, dyrektor NIKZ.
Po siedemdziesięciu dziewięciu latach od wybuchu powstania, wciąż w przestrzeni miejskiej dostrzec można ślady bohaterskiej walki. Spacer „Śladami Powstania” to opracowana przez NIKZ specjalna trasa, upamiętniająca wydarzenia z 1944 roku. Szlak obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania zrywu.
Wędrując tropem powstańczych pamiątek, użytkownicy MonumentApp mogą zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina oraz relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.
Aplikacja dostępna jest bezpłatnie dla urządzeń mobilnych w dwóch wersjach systemowych – Android oraz iOS.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.