Śląscy seminarzyści pielgrzymowali do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie
19 czerwca 2016 | 14:53 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
Alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego wraz ze swoimi przełożonymi pielgrzymowali do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Pielgrzymce przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Głównym momentem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w sanktuarium bł. Karoliny. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc. W homilii metropolita katowicki przypomniał postać bł. Karoliny w wskazał znaczenie, jakie w jej drodze do świętości miał sakrament chrztu. Abp Skworc podkreślił, że zanim bł. Karolina Kózkówna weszła na szlak męczeństwa, przez chrzest weszła na szlak Jezusa Chrystusa, a stało się to w pobliskim Radłowie.
Przywołując biblijne fragmenty odczytane podczas liturgii słowa, hierarcha podkreślił, chrzest w życiu człowieka odgrywa szczególną rolę. – Zostaliśmy ochrzczeni w Chrystusie i dzięki temu faktowi staliśmy się dziećmi Boga. Jesteśmy Jego synami i Jego córkami. Uświadamiamy sobie ten fakt szczególnie w trwającym roku dziękczynienia za chrzest naszego Narodu, w 1050. rocznicę chrztu Ojczyzny – powiedział.
Przywołując obraz pielgrzymującego do Wadowic ojca świętego Jana Pawła II zachęcił do pamiętania o własnym chrzcie oraz do pielgrzymowania do miejsca, w którym każdy został ochrzczony.
– Sakrament chrztu jest sakramentem miłości, bo Bóg nas uwalnia od grzechu właśnie w sakramencie chrztu świętego. Trwamy w postawie dziękczynienia za chrzest. Pewnie w tej postawie trwała też bł. Karolina. Uczy nas ona takiej postawy i ja was do niej serdecznie zachęcam – powiedział abp Skworc.
Metropolita katowicki zwrócił również uwagę, że jako chrześcijanie mamy pewne prawa. – Wśród tych praw chrześcijanina jest także prawo, obowiązek uczestniczenia w Eucharystii niedzielnej. Mamy przywilej przyjęcia daru Ducha Świętego i przyjęcia innych sakramentów. To przyjmowanie innych sakramentów ma swoje źródło w sakramencie chrztu świętego – zauważył hierarcha.
Zachęcając wiernych by szli śladami bł. Karoliny abp Skworc wskazał, że może ona imponować wiernością i stanowczością, a jej przesłaniem jest troska o czystość serca. – Ruch Czystych Serc znajduje tutaj swoją mocną patronkę kiedy się zmaga o czystość serca. Bł. Karolina może być także patronką czystości serca alumnów seminarium. Za niedługo będą ślubowali przy diakonacie bezżeństwo – powiedział metropolita katowicki.
Kończąc homilię abp Skworc zachęcił do naśladowania bł. Karoliny. – Błogosławiona Karolina spełniła swoją misję wobec Chrystusa, wobec Kościoła do końca i spełnia ją nadal, bo ciągle ma nam coś do powiedzenia. Coś bardzo ważnego. Wsłuchujmy się w głos świadectwa Karoliny – zakończył.
Na zakończenie Eucharystii swoje przyrzeczenia złożyli młodzi ludzie, którzy pragną wstąpić do Ruchu Czystych Serc. W procesji z darami ofiarnymi złożyli oni na ołtarzu swoje deklaracje życia w czystości do ślubu. Przyjęli również błogosławieństwo, które ma ich umacniać na drodze trwania w podjętych zobowiązaniach.
– Moi drodzy, papież Benedykt XVI mówił, że błogosławieństwo jest dla niego strefą bezpieczeństwa – powiedział do młodych abp Skworc życząc im wytrwania w podjętych zobowiązaniach.
Przed Eucharystią w sanktuarium Wspólnota Galilea poprowadziła czuwanie modlitewne. Po Eucharystii natomiast była możliwość uczestniczenia w modlitwie uwielbienia zakończonej indywidualnym błogosławieństwem udzielonym przez zgromadzonych w sanktuarium kapłanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.