Śląsk Cieszyński – trzech cieszyniaków dołączy do Panteonu Górnośląskiego
24 czerwca 2024 | 13:44 | rk | Skoczów Ⓒ Ⓟ
Z rekomendacji Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie do mieszczącego się w katowickiej katedrze Panteonu Górnośląskiego w Katowicach zostaną uroczyście włączeni 29 czerwca br. kolejni przedstawiciele ziemi cieszyńskiej. Obok statystyka, ekonomisty i polityka prof. Józefa Buzka, upamiętnieni w ten sposób mają być Ludwik Konarzewski senior i Ludwik Konarzewski junior – artyści i pedagodzy działający na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim.
Jak poinformował Jakub Staroń, kierownik Muzeum Sarkandrowskiego w Skoczowie, w poprzednich latach placówka wprowadziła do Panteonu Górnośląskiego Helenę Molak – emisariuszkę Wincentego Witosa, socjolożkę, działaczkę ruchu ludowego, a także prof. Jana Hermę – „rzeźbiarza ekumenicznego”, twórcę pomników, medaliera, pedagoga, profesora sztuki, społecznika.
W tym roku do Panteonu zostanie włączonych 21 osób. W ten sposób liczba uhonorowanych osób w tym miejscu wzrośnie do 206.
Panteon Górnośląski mieści się w podziemiach katowickiej katedry. Nowoczesna wystawa została przygotowana w formie ścieżki edukacyjnej z wykorzystaniem multimediów. Jej celem jest upamiętnienie zasłużonych dla Górnego Śląska twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i duchownych.
Panteon został otwarty w czerwcu 2022 roku, z okazji stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Instytucja jest prowadzona przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice.
Profesor Józef Buzek(1973-1936) – statystyk, ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i senator I kadencji w II RP z ramienia PSL „Piast”, organizator i pierwszy dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego, polski protoplasta paneuropeizmu, dziadek stryjeczny premiera Jerzego Buzka.
Ludwik Konarzewski senior (1885-1954) i Ludwik Konarzewski junior (1918-1989) – malarze, rzeźbiarze i pedagodzy plastycy, społecznicy, działający na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.