Słowaccy biskupi zapoznali się z raportem Komisji ds. ochrony małoletnich
06 marca 2024 | 14:08 | st | Koszyce Ⓒ Ⓟ
Słowaccy biskupi zapoznali się z pierwszym w historii raportem Komisji episkopatu ds. ochrony małoletnich w Kościele. Był to jeden z punktów ich obrad podczas sesji plenarnej, która obradowała 4 i 5 lutego 2024 r., w klasztorze karmelitów bosych w Koszycach.
Wspomniany raport przedstawia szereg działań Komisji od momentu jej powstania w 2018 roku. Ukazuje również statystyki dotyczące przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, osób konsekrowanych i świeckich sprawujących urząd lub posługę w Kościele w okresie od 1990 r. do chwili obecnej. Rozpatrzyła ona 68 wniosków, z czego 44 zostały już zakończone. 5 przypadków nie zostało potwierdzonych, a wśród 39 potwierdzonych sprawcami 31 przypadków byli księża diecezjalni, 6 zakonnicy, a 2 osoby świeckie pracujące w Kościele. Raport przedstawia także środki prewencji, jakie wprowadzono w słowackim Kościele.
Komentując treść tego dokumentu przewodniczący słowackiego episkopatu, abp Bernard Bober zaznaczył, że tamtejszy Kościół uczynił już wiele w dziedzinie prewencji i ochrony nieletnich, ale jak dobrze wiadomo, jest to wciąż bardzo mało. „Wiemy, że nie ma zadośćuczynienia za krzywdy, które zostały wyrządzone, ale pragniemy zmniejszyć ciężkie brzemię tych, którzy zostali wykorzystani. Pozwólcie zatem, że w imieniu biskupów wyrażę nasze współczucie i bliskość wszystkim tym, którzy zostali skrzywdzeni w Kościele” – stwierdził abp Bober.
Komentując podane do wiadomości publicznej dane hierarcha nie krył swego niepokoju, a także konieczności nie ukrywania prawdy. Dodał, że liczba ofiar jest z pewnością znacznie większa, niż to wynika z raportu. „Dlatego z pokorą przyznajemy, że szczególnie w przeszłości nie zawsze przyjmowaliśmy proaktywną postawę w radzeniu sobie z przestępstwami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym. Szczerze tego żałujemy i przepraszamy za nasze własne nieprzygotowanie, zaniedbanie, brak zainteresowania lub akceptacji, których jako biskupi mogliśmy być winni w niektórych sytuacjach. Ważne jest dla nas, aby w każdym przypadku nadużyć Kościół chronił ofiary i starał się im pomóc. Pragniemy zapewnić ich o naszej modlitwie za nich i ich rodziny oraz zaoferować im konkretną formę towarzyszenia za pośrednictwem profesjonalistów” – powiedział przewodniczący słowackiego episkopatu. Jednocześnie zaapelował do wszystkich zaangażowanych osób, instytucji i rodzin, aby nie przymykały oczu na to zjawisko. „Tylko wspólnymi siłami można wyeliminować to zło z naszego społeczeństwa. Dlatego chcemy aktywnie przyczyniać się do kultury troski i ochrony, zwłaszcza najmłodszych, aby stworzyć dla nich bezpieczne środowisko w Kościele. Jednocześnie wzywamy wszystkie osoby, które posiadają wiarygodną wiedzę na temat nadużyć seksualnych w Kościele, do zgłaszania ich odpowiednim władzom kościelnym. Prosimy również tych, którzy wiedzą o przestępstwach, które nie zostały zgłoszone władzom cywilnym, aby to uczynili. Razem zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby te sprawy zostały sprawiedliwie rozwiązane i aby nie doszło do kolejnych” – powiedział abp Bober.
Trwa wyjaśnianie zaniedbań biskupów w sprawach dotyczących wykorzystywania osób małoletnich przez duchownych
Słowaccy biskupi zapoznali się także ze stanem przygotowań do beatyfikacji Jana Havlika ze zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, który zmarł w 1965 roku w wieku 37 lat w wyniku tortur w komunistycznych więzieniach. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. w Šaštínie.
Biskupi rozmawiali też o planowanej w dniach 2-8 czerwca 2024 r. wizycie ad limina apostolorum w Rzymie, w ramach której spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem w piątek 7 czerwca 2024 r. Podczas spotkań w dykasteriach Kurii Rzymskiej będą mówili o stanie Kościoła na Słowacji. Poprzednia tego typu wizyta miała miejsce w 2015 roku.
Biskupi zdecydowali, jakie projekty związane ze środkami społecznego przekazu będą wspierane z corocznej zbiórki na rzecz mediów katolickich. W ubiegłym roku zebrano 330 581,09 euro. Na projekty medialne przeznaczono kwotę 66 116,22 euro.
Biskupi wysłuchali informacji o przygotowaniach do IV Narodowego Marszu dla Życia, który odbędzie się 22 września w Koszycach. Jego głównymi organizatorami będą organizacje pro-life, a Episkopat objął patronat nad tym wydarzeniem.
Biskupi rozmawiali także o przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2025. Omówiono również projekty pomocowe na Kubie. Słowacka Caritas realizuje tam dziesiątki różnych projektów, a za to wsparcie podziękował przewodniczący Konferencji Episkopatu Kuby, biskup Emilio Aranguren Echevarria z Holguín.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.