Słowaccy grekokatolicy pielgrzymowali do sanktuarium w Łagiewnikach
28 maja 2011 | 18:08 | md Ⓒ Ⓟ
Wierni Kościoła greckokatolickiego ze Słowacji przybyli w sobotę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Słowaccy pątnicy dziękują za dar beatyfikacji Jana Pawła II. W pielgrzymce uczestniczy ponad 7 tysięcy wiernych Kościoła greckokatolickiego na Słowacji oraz 110 księży. Uroczysta liturgia odprawiana była po słowacku, ale części stałe – w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.
Nabożeństwu przewodniczył grekokatolicki metropolita Preszowa abp Jan Babjak SJ. W homilii podkreślał, że kult Bożego Miłosierdzia zapuścił już korzenie w Kościele greckokatolickim na Słowacji i ma szczególne miejsce w sercach wiernych. Zachęcał pielgrzymów, by codziennie zwracali sie do Boga w Koronce do Bożego Miłosierdzia, gdyż jest to „potężna modlitwa”.
Abp Babjak wyznał, że on sam pod koniec każdego dnia powierza swoje życie Bożemu Miłosierdziu. Przypomniał też, że pielgrzymi ze Słowacji przybyli do Łagiewnik, by dziękować za beatyfikację Jana Pawła II. Wskazał, że Jan Paweł II często podkreślał, że Chrystusa nie można wyrzucić z dziejów ludzkości. Według niego, dziś te słowa są szczególnie aktualne, gdyż „istnieje potężne ryzyko i niebezpieczeństwo, które jest o wiele większe niż ryzyko awarii jądrowej”, czyli życie bez Boga.
Abp Babjak nawoływał, by wierni nie pozwalali środkom przekazu społecznego zwłaszcza telewizji i Internetowi zniewolić się propagowanemu w nich życiu bez Boga i bez Kościoła. „Utrata życia wiecznego jest największym niebezpieczeństwem, które zagraża człowiekowi” – podkreślił.
Po liturgii pielgrzymi słowaccy spotkali się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Metropolita krakowski zaznaczył, że pątnicy ze Słowacji są najliczniejsi grupą spośród 78 krajów świata, które przybywają do Łagiewnik. Podkreślił jedność Kościoła rzymskokatolickiego z greckokatolickim. „Boże Miłosierdzie łączy ludzi wiary z całego świata. Wszyscy stanowimy jedno” – dodał.
Kardynał przywołał postać Jana Pawła II, który umiłował prześladowany Kościół na Słowacji, troszczył się o jego wiernych i beatyfikował jego kapłanów-męczenników. „Dziś łączy nas w niebie, mamy z nim wszyscy żywy kontakt” – stwierdził.
Pielgrzymi Kościoła greckokatolickiego ofiarowali Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kopię pochodzącej z XVIII wieku ikony Bogarodzicy, otaczanej kultem w słowackim sanktuarium Krasny Brod, które znajduje się pod opieką ojców bazylianów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.