Słowacja: plenarne obrady episkopatu w duchu solidarności z Ojcem Świętym
19 marca 2009 | 11:47 | kg (KAI/RV) / maz Ⓒ Ⓟ
W Donovalach k. Bańskiej Bystrzycy na Słowacji 17 marca zakończyła się 62. sesja plenarna tamtejszego episkopatu.
Sporo uwagi biskupi poświęcili potrzebie dochowania wierności Papieżowi i solidarności z Kościołem powszechnym w kontekście niedawnej fali krytyki i niezrozumienia wobec Benedykta XVI.
Wprowadzenia do dyskusji na te tematy wygłosili arcybiskupi – metropolita Koszyc Alojz Tkáč i nuncjusz apostolski Mario Giordana. Biskupi wystosowali specjalny list do Ojca Świętego, w którym zapewniają go o swojej solidarności i wsparciu oraz o modlitwie Kościoła na Słowacji w jego intencjach.
Ponadto episkopat przyjął propozycję trzech tematów, którymi mógłby się zająć najbliższy Synod Biskupów – kultura życia wobec kultury śmierci, parafia jako podstawowa komórka życia duchowego i religijnego oraz zadania i rola katolickich Kościołów wschodnich w stosunkach z prawosławiem.
Gościem plenarnego posiedzenia był nowy przewodniczący konsulty zakonnej na Słowacji – ks. Karol Manik SDB, reprezentujący 3 tys. członków zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich.
Samodzielna Konferencja Biskupów Słowacji powstała po rozpadzie z dniem 1 stycznia 1993 Czechosłowacji na dwa oddzielne kraje: Czechy i Słowację. Już w dniach 19-20 tegoż miesiąca zebrał się na swym pierwszym posiedzeniu episkopat nowego państwa z udziałem wszystkich 14 biskupów, jacy wtedy działali na tym obszarze i nuncjusza apostolskiego w Czechosłowacji abp. Giovanniego Coppy. Ale oddzielna konferencja biskupia została formalnie utworzona przez Stolicę Apostolską 23 marca 1993. Od tamtego czasu na jej czele stało dwóch biskupów: František Tondra (1993-94 i od 31 sierpnia 2000 do dzisiaj) i Rudolf Baláž (1993-2000).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.