Słowacki parlament przyjął rezolucję krytykującą raport Matića
20 czerwca 2021 | 18:57 | st (KAI) | Bratysława Ⓒ Ⓟ
Słowacki jednoizbowym parlament – Rada Narodowa przyjęła rezolucję krytykującą raport Matića i przypominającą Parlamentowi Europejskiemu, a także wszystkim parlamentom państw członkowskich UE, że sprawy związane z polityką zdrowotną i edukacją należą do wyłącznej kompetencji państw narodowych.
W rezolucji uchwalonej zdecydowaną większością głosów 17 czerwca stwierdzono „że projekt raportu Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji dotyczącej zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia kobiet narusza zasadę pomocniczości i wykracza poza kompetencje Parlamentu Europejskiego”. Rada Narodowa zapewnia Parlament Europejski, a także parlamenty państw członkowskich, że Słowacja uważa dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i edukacji, a także poszanowanie praw człowieka za swój priorytet „i będzie nadal aktywnie dążyć do poprawy sytuacji na Słowacji, ze szczególnym uwzględnieniem praw człowieka oraz usług dla grup szczególnie wrażliwych, takich jak kobiety, które często padają ofiarą przemocy domowej, rodzin żyjących na skraju ubóstwa lub osób, które nie mają dostępu do wysokiej jakości, funkcjonalnej i kompleksowej opieki zdrowotnej”.
Przewodniczący Parlamentu Boris Kollár ma wysłać tę rezolucję do Parlamentu Europejskiego i parlamentów państw członkowskich UE.
Raport Matića mówi, że państwa członkowskie UE powinny zapewnić swoim obywatelom powszechny dostęp do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. W kontrowersyjnym raporcie chorwackiego eurodeputowanego Predraga Freda Maticia stwierdza się również, że łamanie praw reprodukcyjnych jest „formą przemocy wobec kobiet”, określa się przeciwników aborcji jako przyczyniających się do pogwałcenia demokracji i chce zastąpić klauzulę sumienia pracowników medycznych określeniem „odmowa opieki zdrowotnej”.
Raport, który ma charakter deklaratywny i nie nakłada na Słowację konkretnych obowiązków, został przyjęty przez Komisję Praw i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego w pierwszej połowie maja i w najbliższych tygodniach pojawi się na forum sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Poprzez tę rezolucją Słowacja wysyła do Brukseli jasny sygnał, że jako kraj nie życzy sobie przyjęcia raportu Matića.
Podobne stanowisko wyraził nie posiadający obecnie swego przedstawiciela w parlamencie Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH). Na weekendowym spotkaniu prezydium tej partii przyjęło rezolucję wyrażającą zaniepokojenie możliwością przyjęcia raportu Maticia w Parlamencie Europejskim. Zdaniem partii narusza to chronioną traktatami europejskimi zasadę pomocniczości, ingerując w wyłączne kompetencje państw członkowskich UE w zakresie polityki zdrowotnej, usług i opieki zdrowotnej, a także w zakresie edukacji od najmłodszych lat.
Zaniepokojenie tym raportem wyraziło także prezydium Rady Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.