Słowacy to przeważnie katolicy
04 marca 2012 | 01:26 | st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Podczas ubiegłorocznego spisu ludności 2/3 mieszkańców Słowacji zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego – poinformowali przedstawiciele Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej.
Jak wynika z porównania danych statystycznych z danymi z roku 2001 jest to o 7,2 proc mniej. 62 proc. Słowaków należy do Kościoła obrządku łacińskiego, a 3,9 – greckokatolickiego. Natomiast jest to nieco więcej niż podczas spisu ludności w 1991 r. Na przestrzeni minionej dekady nieznacznie – z 13,0 do 13,4 proc. zwiększyła się liczba osób deklarujących się jako „bez wyznania”. Natomiast znacznie z 3,0 do 10,6 proc. wzrósł odsetek osób, które zdecydowały, by nie odpowiadać na pytanie o przynależność religijną.
Drugą pod względem liczby wyznawców wspólnotą wyznaniową w Republice Słowackiej jest Kościół ewangelicko-augsburski do którego należy 5,9 proc. ludności (przed dziesięcioma laty było to o procent więcej). Do Kościoła ewangelicko-reformowanego należy 1,8 proc. ludności. W ciągu dekady wzrosła ( z 0,1 proc. do 0,5 proc.) liczba osób deklarujących przynależność do religii nietradycyjnych.
Na przestrzeni dziesięciu lat liczba ludności kraju nieznacznie wzrosła – o 17 581 osób i w Republice Słowackiej mieszka obecnie 5 397 036 obywateli, z czego 80,7 proc. deklaruje narodowość słowacką, 8,5 proc. – węgierską, 2,0 proc. – romską. Narodowość polską zadeklarowały 3 084 osoby. Na pytanie to 382 493 osób nie odpowiedziało.
Wyniki spisu ludności w Republice Słowackiej tamtejszy Kościół przyjmuje ze świadomością, że zobowiązują one do coraz bardziej autentycznego życia Ewangelią. Komunikat tej treści wydał w Bratysławie sekretariat episkopatu Słowacji.
Episkopat dziękuje wszystkim obywatelom, którzy zadeklarowali przynależność do Kościoła katolickiego obydwu obrządków – łacińskiego i greckokatolickiego. Biskupi doceniają fakt, że pomimo narastającej sekularyzacji wielka część (2/3 społeczeństwa) deklaruje swoją przynależność do wspólnoty Kościoła i stara się zachować wiarę katolicką.
Wyniki spisu ludności przyjmują jako „zobowiązanie do coraz bardziej autentycznego życia Ewangelią Chrystusa” – czytamy w opublikowanym w Bratysławie komunikacie. Odnosząc się do 7,2-procentowego spadku liczby osób deklarujących przynależność do Kościoła postrzegają ten fakt jako skutek czterdziestu lat przymusowej ateizacji w okresie dyktatury komunistycznej.
Episkopat zaznacza, że codzienne doświadczenie nie wskazuje, aby dochodziło do dramatycznych zmian religijności. Zauważają, że w trakcie spisu dochodziło do pewnych trudności technicznych, ale także można było zaobserwować narastającą nieufność obywateli wobec państwa oraz instytucjom publicznym.
„Kościół katolicki stanowi solidną część życia społecznego, pobudza do integralnego rozwoju narodu i każdego człowieka oraz pragnie coraz bardziej służyć dobru wspólnemu całego społeczeństwa” – stwierdzają słowaccy biskupi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.