Słupno: III Piesza Pielgrzymka im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego
27 sierpnia 2011 | 17:15 | eg Ⓒ Ⓟ
Akcja Katolicka Diecezji Płockiej uczciła 27 sierpnia 70. rocznicę śmierci swojego patrona bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego podczas III Pieszej Pielgrzymki z Płocka do Słupna – miejsca jego uwięzienia przez hitlerowców w 1940 r. Na zakończenie pielgrzymki Mszy św. z udziałem pątników w kościele pw. św. Marcina w Słupnie przewodniczył bp Piotr Libera. Biskup płocki przypomniał, że chrześcijanie nadal oddają życie za wiarę.
III Pieszą Pielgrzymkę z Płocka do Słupna zorganizował zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, z prezes Danutą Janicką na czele. Przewodnikiem był ks. Piotr Marzec, asystent kościelny AK DP. Pątnicy wyruszyli sprzed pomnika papieża Jana Pawła II w Płocku, aby dojść do Słupna, gdzie był więziony przez Niemców biskup płocki Antoni. J. Nowowiejski.
W drodze do podpłockiego Słupna pątnicy przeszli płockie ulice: Tumską, Kolegialną, Wyszogrodzką, Słoneczną, Grabówka, Korczaka, Harcerską. Następnie idąc przez miejscowości: Borowiczki-Pieńki, Bielino, Liszyno, dotarli do kościoła pw. św. Marcina w Słupnie. Podczas wędrówki rozważali życiorysy duchownych diecezji płockiej, którzy ponieśli męczeńską śmierć podczas II wojny światowej.
W kościele w Słupnie witał ich proboszcz parafii ks. Marek Zaborowski, który zaznaczył, że to miejsce było przez pewien czas „katedrą” diecezji, gdyż swoją posługę wypełniał w niej biskup płocki Antoni J. Nowowiejski.
Mszy św. z udziałem pielgrzymów przewodniczył bp Libera. W słowie skierowanym do pątników powiedział, że ich trud, podjęty w upalną, sierpniową sobotę, dla ugruntowania kultu płockich błogosławionych biskupów, jest miły Bogu.
„Oddając cześć biskupom męczennikom, nie możemy się jedynie zamykać w przeszłości. Współcześnie też chrześcijanie oddają życie za wiarę: Pakistan, Chiny, Indie, Irak to miejsca, gdzie wciąż umierają oni za wiarę. To, że naszymi patronami są męczennicy, powinno nas szczególnie uwrażliwić na współczesnych męczenników. Oni cierpią tylko dlatego, że są chrześcijanami” – akcentował hierarcha.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Roman Mosakowski. Podkreślał w niej, że w życiu potrzebny jest duch miłości, ale i duch ofiary. „Wszyscy męczennicy są błogosławionym wyrzutem, gdy odchodzimy od ducha umartwienia w naszym życiu. Prześladowania uczniów Chrystusa nie są czymś przypadkowym, stanowią ciągłe przedłużenie ziemskiej misji Chrystusa, który wciąż jest obecny wśród swych cierpiących wyznawców. W naszych błogosławionych płockich biskupach męczennikach cierpiał sam Chrystus za grzechy świata” – akcentował ojciec duchowny płockiego seminarium duchownego.
Abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański zostali aresztowani przez Niemców w 1940 r. W czasie od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. byli internowani w Słupnie koło Płocka, następnie więzieni w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. W Słupnie na budynku, w którym więziono duchownych, znajduje się tablica, która przypomina to wydarzenie.
A.J. Nowowiejski zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. W tym roku mija 70. rocznica jego śmierci. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II ogłosił obu biskupów Kościoła płockiego błogosławionymi, a abp. Nowowiejskiego postawił na czele 108 beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej. Abp Nowowiejski jest patronem Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.