Słupno: pielgrzymka Akcji Katolickiej piesza i wirtualna
12 czerwca 2020 | 22:39 | eg / hsz | Słupno Ⓒ Ⓟ
XII Piesza Pielgrzymka Akcja Katolickiej diecezji płockiej z Płocka do Słupna, gdzie w czasie II wojny światowej był internowany bł. abp. Antoni J. Nowowiejski i bł. bp Leon Wetmański, płoccy biskupi męczennicy, miała w tym roku zmienioną formułę. Grupa pątników jak zwykle poszła pieszo, inni mogli łączyć się z pątnikami duchowo, za pomocą mediów społecznościowych: Facebooka Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
Z powodu epidemii doroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej miała inną niż zazwyczaj formę. Chętni mogli tradycyjnie pójść w niej pieszo z Płocka do Słupna, inni łączyli się z pielgrzymami duchowo za pośrednictwem Facebooka Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Transmisje odbywały się na żywo o pełnych godzinach.
Pątnicy piesi, którzy tradycyjnie wyruszyli spod pomnika św. Jana Pawła II przy bazylice katedralnej płockiej, w czasie 16-kilometrowej wędrówki przy kolejnych stacjach rozważali tajemnice bolesne Różańca św. oraz słuchali świadectw o życiu bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w obozie niemieckim w Działdowie. Tam poniósł on śmierć prawdopodobnie 28 maja 1941 roku.
Ostatnia stacja znajdowała się przy kościele parafii św. Marcina w Słupnie, gdzie pątnicy złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej biskupów – męczenników II wojny światowej. Na zakończenie pątnicy wzięli udział w Mszy św. w intencji Akcji Katolickiej i diecezji płockiej. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Jończyk, asystent kościelny diecezjalnej Akcji Katolickiej.
W kazaniu ks. Krzysztof Jończyk podkreślił, że arcybiskup Nowowiejski był prawdziwym „dobrym pasterzem”: nie pozostawił diecezji w czasie wojny, choć mógł to zrobić. Liczył się z tym, że pewnego dnia do jego drzwi zapuka Gestapo i SS, a jednak pozostał w Płocku, w swojej diecezji. Nigdy nie opuścił powierzonego mu Kościoła. Nawet wtedy, gdy był już internowany w Słupnie, zarządzał nim jak biskup diecezji.
„Dobry pasterz oddaje życie za swoje owce, idzie za nie nawet na krzyż. Taki był bł. arcybiskup Nowowiejski: niezmiennie oddany Chrystusowi, potężny duchowo. Niemcy wiedzieli, że mają do czynienia z kimś wyjątkowym, że arcybiskup nie pozwoli się złamać. Szedł ekstremalnie drogą Chrystusa. Nie miał wątpliwości, że jeśli pójście Jego drogą, będzie wymagało oddać życie, to on to zrobi. W naszym post-pandemicznym świecie pokazuje, jak ułożyć dalsze życie – trzeba pójść ekstremalnie za Chrystusem. Tylko wtedy «sól chrześcijaństwa» nie utraci swojego smaku” – zapewnił ksiądz asystent.
W pielgrzymce pieszej wzięła udział m.in. Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
***
Abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański zostali aresztowani przez Niemców w 1940 r. Od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. byli internowani w Słupnie koło Płocka, następnie więzieni w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie w Działdowie. W Słupnie na budynku, w którym więziono biskupów, znajduje się tablica, która upamiętnia ich pobyt w tym miejscu.
Abp Nowowiejski zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił obu biskupów Kościoła płockiego błogosławionymi, a abp. Nowowiejskiego postawił na czele 108 beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej. Abp Nowowiejski jest patronem Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.