Słupno: wystawa o bł. abp. Nowowiejskim w 70. rocznicę śmierci
14 czerwca 2011 | 14:45 | eg Ⓒ Ⓟ
Alba, piuska i dokumenty z pieczęcią bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, ordynariusza diecezji płockiej w latach 1908-1941, znalazły się na wystawie, którą otwarto 14 czerwca w noszącej jego imię Szkole Podstawowej w Słupnie. Wystawę zorganizowano z okazji 70. rocznicy śmierci biskupa męczennika II wojny światowej.
Na wykonaną w bibliotece szkolnej wystawę złożyły się pamiątki po Arcybiskupie, znajdujące się w Muzeum Diecezjalnym im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku, Archiwum Diecezjalnym i Bibliotece WSD oraz plansze, przygotowane przez płocki Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości, również noszący imię biskupa męczennika.
Na wystawie prezentowane są unikatowe pamiątki, jakie pozostały po Arcybiskupie, np. jego piuska, alba, obrus, na którym sprawował Eucharystię podczas internowania w Słupnie, podstawki pod piuskę i mszał, których używał.
Można także obejrzeć historyczne zdjęcia abp. Nowowiejskiego, medale z jego podobizną (np. wybity w 1931 r. na 50-lecie kapłaństwa) wraz ze stemplami, książki jego autorstwa, dokumenty z zachowanym podpisem i pieczęcią, pierwsze wydanie monumentalnego dzieła pt. „Płock. Monografia historyczna”.
Bł. abp Antoni Julian Nowowiejski został aresztowany przez Niemców w 1940 r. Był internowany w Słupnie koło Płocka, na wciąż istniejącym budynku znajduje się tablica przypominająca to wydarzenie. Po wojnie w budynku znajdowała się Szkoła Podstawowa. Następnie Arcybiskup był więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 r., mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II postawił go na czele 108 beatyfikowanych Męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.