Słupno: XV Piesza Pielgrzymka Akcji Katolickiej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego
14 czerwca 2023 | 15:35 | eg | Słupno Ⓒ Ⓟ
Akcja Katolicka Diecezji Płockiej zorganizowała jubileuszową XV Pieszą Pielgrzymkę z Płocka do Słupna – miejsca internowania podczas II wojny światowej błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego: – Wierność Bogu i Ojczyźnie nie ma żadnej ceny – powiedział ks. kan. Krzysztof Jończyk, asystent kościelny organizacji.
Podpłockie Słupno w czasie II wojny światowej było miejscem internowania płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego i bp. Leona Wetmańskiego, jego biskupa pomocniczego, w budynku byłej szkoły. Potem obaj pasterze Kościoła płockiego zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Działdowie.
Akcja Katolicka diecezji płockiej każdego roku organizuje pieszą pielgrzymkę do miejsca pobytu swojego patrona, zanim został on zamęczony w KL Soldau. Pielgrzymi wyruszyli spod pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze płockiej, przeszli 16 km. W czasie wędrówki wspólnie się modlili, a także wysłuchali konferencji. Ich przewodnikiem był ks. Paweł Kułakowski, wikariusz parafii pw. św. Marcina w Gostyninie.
W kościele w Słupnie pątnicy wzięli udział w Mszy św. Modlili się za wstawiennictwem patrona, który oddał życie za wiarę. Ks. kan. Krzysztof Jończyk, asystent kościelny Akcji Katolickiej diecezji płockiej i proboszcz parafii pw. św. Marcina w Gostyninie zaznaczył w kazaniu, że abp. Nowowiejski był „fundamentem wiary”, swego rodzaju „kamieniem milowym życia i rozwoju wspólnoty wierzących”. Jego postawa jest „świadectwem wierności Bogu i Ojczyźnie, która nie ma żadnej ceny i której nie można sprzedać za żadne pieniądze”.
– W tamtych czasach ich życie to był taki „wdowi grosz”. Co znaczył bowiem protest abp. Nowowiejskiego, wysłany do centralnego urzędu III Rzeszy, że bezprawne jest bombardowanie w czasie wojny katedry? To, co wielkie w oczach tego świata, jest głupstwem w oczach Pana Boga, a to, co w oczach świata wydaje się nic nieznaczące jak jeden grosz, potrafi przynieść niesamowite owoce – podkreślił duszpasterz.
Kazał też się zastanowić, czy przypadkiem wielu nie ma pokusy, aby wierność Bogu i Ojczyźnie „zamienić na jakieś srebrniki”.
Abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański zostali aresztowani przez Niemców w 1940 r. Od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. byli internowani w Słupnie koło Płocka, następnie więzieni w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie w Działdowie. W Słupnie na budynku, w którym więziono biskupów, znajduje się tablica, która przypomina to wydarzenie.
A.J. Nowowiejski zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił obu biskupów Kościoła płockiego błogosławionymi, a abp. Nowowiejskiego postawił na czele 108 beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej. Abp Nowowiejski jest patronem Akcji Katolickiej diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.