Drukuj Powrót do artykułu

Słupsk: Dni Formacyjne Parafialnych Zespołów Caritas

22.10.2017 , km, Słupsk, 22-10-2017 Ⓒ ℗

Tegoroczna formacja wolontariuszy Caritas skupia zespoły parafialne z całej diecezji na Dniach Formacyjnych w 4 miastach: Pile, Szczecinku, Słupsku i Koszalinie. – Zastanawiamy się, do kogo nasza pomoc powinna być skierowana i jaka konkretnie powinna być – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Pierwsze Dni Formacyjne odbyły się 15 października w szkole księży salezjanów w Pile, kolejne – 21 października w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Dyrektor Caritas tłumaczy że to nie tylko czas modlitwy i powierzenia dzieł Caritas Najświętszemu Sercu Jezusowemu, ale też szansa na formację wolontariuszy i namysł nad zakresem pomocy potrzebującym w całej diecezji.

Plan rocznej pracy, prócz znanych i regularnie podejmowanych akcji charytatywnych, zawiera nowe, m.in. akcję dotyczącą pomocy sąsiedzkiej realizowaną w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych.

Caritas diecezjalna chce ukierunkować tegoroczne działania na usługi medyczne, m.in. wypożyczalnię sprzętu medycznego. – W tym roku, a stało się to po raz pierwszy w historii naszej Caritas, przekazaliśmy 15 łóżek rehabilitacyjnych placówkom PZC. Niedługo otrzymają one kolejnych 15 łóżek. Zależy nam, by sprzęt medyczny był szeroko dostępny – wyjaśnia ks. Tomasz Roda.

– Osoby starsze, zwłaszcza te z niską emeryturą są naszym priorytetem – stwierdził dyrektor. – Poza tym chcemy zwrócić uwagę na problem samotności emeryta czy rencisty. Takim osamotnionym seniorom będziemy proponować pomoc sąsiedzką – dodał.

Wolontariusze są zgodni, że potrzebny jest bank danych osób, które mogą świadczyć pomoc w parafii i bank pomysłów. Zastanawiali się również, jak w dobie 500+ pomagać rodzinom. – Zadaliśmy sobie to pytanie już rok temu, kiedy program 500+ funkcjonował przez kilka miesięcy. Teraz, kiedy po półtora roku widzimy dobre owoce tego programu, kiedy widzimy że są rodziny, które wychodzą dzięki niemu z ubóstwa, musimy rozważyć, jaki powinien być zakres naszej pomocy – wyjaśnił dyrektor.

Przeformułowane mogą być akcja np. “Tornister pełen uśmiechów”. Jak tłumaczy ks. Roda, koordynatorzy Caritas już zauważyli, że mniej rodzin potrzebowało w tym roku pomocy w wyposażeniu dzieci w wyprawkę szkolną. – Zastanawiamy się, do kogo nasza pomoc powinna być skierowana i jaka konkretnie powinna być – powiedział ks. Roda.

Podczas pracy w grupach wolontariusze analizowali najpilniejsze potrzeby swoich środowisk. Wykazali także problemy, które utrudniają ich pracę w zespole, a także co dobrego osiągnęli przez ostatni rok pracy.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej skupia wolontariuszy w oddziałach szkolnych i parafialnych. Parafialne Zespoły Caritas istnieją w ok. 180 z 221 parafii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gromadząc 800 wolontariuszy. W 110 Szkolnych Kołach Caritas działa 1700-2000 uczniów. Etatowych pracowników Caritasu jest ok. 90.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.