Służyła w Afryce podczas rebelii – medal „Benemerenti” dla misjonarki Elżbiety Wryk
23 października 2019 | 14:55 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Elżbieta Wryk, była misjonarka świecka diecezji tarnowskiej otrzymała medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Medal został wręczony w środę w Warszawie. Misjonarka 14 lat spędziła w Afryce, służąc ludziom także podczas rebelii.
Elżbieta Wryk mówi, że misje to jej pasja. „Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej. Podczas katechezy o misjonarzach w moim sercu zrodziło się takie pragnienie. Długo musiałam czekać na jego realizację i wyjazd do Afryki. Wiele rzeczy podporządkowałam temu pragnieniu, m.in. moje studia” – dodaje absolwentka misjologii na ATK w Warszawie.
W Republice Środkowoafrykańskiej misjonarka przyczyniła się do ponownego otwarcia szpitala w Bagandou i jego rozbudowy.
„Pozostała w tym afrykańskim kraju, kiedy inni biali go opuszczali. W trudnym czasie rebelii 23 osoby przez prawie cztery miesiące bez przerwy czuwały i były gotowe bronić szpitala przed ewentualnym napadem i grabieżą, doświadczaną przez podobne centra zdrowia w kraju. Taka postawa Afrykańczyków jest niecodzienna i możemy ją śmiało interpretować jako owoc pracy pani Elżbiety”- mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Elżbieta Wryk zadbała także o stworzenie odpowiedniej kadry szpitalnej. „Dzięki jej współpracy z dziełem kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej, powstał oddział pediatrii, a także budynek, w którym została umieszczona apteka, gabinet dentystyczny, laboratorium. Bardzo trudną rzeczą było zorganizowanie personelu szpitalnego bazując na miejscowej ludności. Dzięki pani Elżbiecie przybywały także lekarki z Polski, również pielęgniarki, położne, laborantki, które organizowały kursy zakończone odpowiednim egzaminem” – dodaje ks. Czermak.
Rocznie z usług szpitala korzysta niemal 4700 pacjentów, w tym niemal 900 Pigmejów Aka.
„Ten szpital to bardzo ważny projekt diecezji tarnowskiej i wielkie dzieło kolędników misyjnych. Pigmeje to grupa docelowa, dla której został on stworzony. Oni naprawdę nic nie mają, tylko kilka sprzętów i ubrania, jakie noszą na sobie. W ich języku liczebniki są tylko do pięciu, to co jest powyżej pięciu, to już jest dużo” – mówi Elżbieta Wryk.
W szpitalu wykonuje się ok. 200 transfuzji krwi, a ponad 1000 pacjentów leczonych jest na malarię. Na przestrzeni siedmiu lat pracy pani Elżbiety liczby wyrażają jej zaangażowanie w pomoc tamtejszym ludziom. To około 30 tys. osób konsultowanych, wśród których było 7,5 tys. Pigmejów, ponad 12,6 tys. osób hospitalizowanych, w tym 7 tys. dzieci, a ponadto niemal 550 operacji. Diecezja tarnowska przekazała z funduszu kolędniczego na cel tego dzieła ponad 3 mln 950 tys. zł.
Elżbieta Wryk była także na misjach nauczycielką, pracowała w Centrum Promocji Kobiet i formowała przyszłych katechistów. Ponadto była dyrektorką przedszkola w Kamerunie. Obecnie jest administratorem Domów Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.