Drukuj Powrót do artykułu

SMAK – radosne spotkanie w jedności z młodymi

23.09.2018 , md, Kraków Ⓒ ℗

Największą wartością Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej (SMAK) jest doświadczenie jedności z młodymi i radość, której źródłem jest bycie w Kościele – uważa diecezjalny duszpasterz młodzieży w Krakowie ks. Łukasz Michalczewski. Spotkanie odbywało się w sobotę 22 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Na zakończenie, do późnych godzin wieczornych uwielbieniowy z udziałem m.in. zespołu niemaGotu i Siewcami Lednicy.

W rozmowie z KAI ks. Łukasz Michalczewski podkreśla, że SMAK jest próbą odpowiedzi na poszukiwania młodych, którzy w Kościele pragną wzrastać i realizować swoje życie. „Młodzież na tę propozycję odpowiedziała pozytywnie, całym sercem angażując się w wydarzenie” – ocenia. Jak zauważa, uczestnicy spotkania chcą czerpać z propozycji, jakie daje im Kościół. „Poznali się między sobą, zobaczyli całe bogactwo wspólnot. Dzięki temu widzą, że Kościół otwiera dla nich drzwi, że oni go tworzą” – dodaje.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 1500 osób z różnych stron archidiecezji krakowskiej. Młodzi brali udział w warsztatach, Targach Wspólnot, wysłuchali konferencji i wspólnie się modlili. Mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił dla nich abp Marek Jędraszewski, który postawił im jako wzór do naśladowania św. Stanisława Kostkę, który szedł pod prąd w niełatwym czasie narodzin reformacji. „To był chłopak z krwi i kości, który wiedział, czego chce i dał się Panu Bogu prowadzić. Potrafił wejść w konflikt ze swoim światem i być znakiem sprzeciwu” – wyjaśniał metropolita krakowski.

Podczas SMAK-u młodzi mogli również zapoznać się ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Weźmie w nich udział blisko 600 osób z archidiecezji krakowskiej. Dla tych, którzy nie mogą pojechać do Panamy, zostanie zorganizowane spotkanie w łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą świata. „Panama w Krakowie” odbędzie się w dniach 26-27 stycznia 2019 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

SMAK zakończył się wieczornym koncertem „Radujcie się”. Na scenie zbudowanej na placu przed Sanktuarium św. Jana Pawła II wystąpili Siewcy Lednicy, niemaGOtu i Wodzireje z Krakowa. Zaprezentował się również chór młodych, stworzony podczas przedpołudniowych warsztatów muzycznych z niemaGotu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.