Smardzewo: II Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca
06 października 2012 | 18:56 | eg Ⓒ Ⓟ
„Z Królową Różańca w Rok Wiary” – pod takim hasłem odbyła się 6 października II Diecezjalna Pielgrzymka Członków Kół Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie. Wzięło w niej udział około 3 tysięcy wiernych z diecezji płockiej. Uroczystej Mszy św. przed sanktuarium przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii powiedział, że modlitwa różańcowa jest „sercem wiary”.
„Modlitwa różańcowa, jest sercem wiary. Członkowie Kół Żywego Różańca podejmują w niej najbardziej konkretne sprawy życia osobistego i rodzinnego, intencje Ojca Świętego i misji świętych, chorych i prześladowanych za wiarę, niewierzących i wątpiących, kochających pięknie i pogubionych w swoim szukaniu miłości”, wymieniał w homilii bp Libera.
Akcentował, że uczestnicy pielgrzymki w swoich rodzinach przekazują „skarb wiary”, opleciony ich różańcami: „Nie ma wiary bez modlitwy, choćby dziesiątka różańca co dzień, nie ma różańca bez wiary. Tam, gdzie różaniec byłby tylko ozdobą, pięknym przedmiotem, byłby martwy i nie pociągał, nie porywałby do nieba. Tam jednak, gdzie jest wytarty, bo przesuwają go utrudzone, doświadczone pracą i Hiobowym cierpieniem dłonie, staje się drabiną do nieba, błogosławieństwem dla was, dla waszych rodzin, dla naszej Ojczyzny”, mówił hierarcha.
Przekonywał, że Matka Boża Różańcowa wzywa do dawania osobistej odpowiedzi w „dialogu miłości”, a ten dialog nawiązuje się przez modlitwę różańcową. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest nasz różaniec – „czy jest „dialogiem miłości”? Czy uświadamiamy sobie, że za każdym razem, gdy modlimy się modlitwą „Zdrowaś Maryjo” nawiązujemy do źródeł wiary katolickiej? – „To przecież od tych słów archanioła Gabriela w nazaretańskim domku Maryi rozpoczęła się Tajemnica Wcielenia, nowe przymierze Boga z człowiekiem, nawiązanie na nowo przez Boga dialogu miłości”, zaznaczał ordynariusz płocki.
Bp Libera nawiązał też do hasła pielgrzymki: „Z Królową Różańca w Rok Wiary”. Zaznaczył, że niebawem rozpocznie się Rok Wiary, który został ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI m.in. dla upamiętnienia 50. rocznicy otwarcia II Soboru Watykańskiego 11 października 1962 r. Ponieważ władze komunistyczne utrudniały udział polskich biskupów w Soborze, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, zwrócił się do polskich parafii, kół różańcowych, bractw i wspólnot z prośbą o modlitewne wsparcie, o głębokie „wewnętrzne wejście w Sobór”.
Kaznodzieja przypomniał także, że 14 października w diecezji rozpoczyna się 43. Synod Diecezjalny. Życzył, by był to „błogosławiony czas wspólnego zatroskania się o miejsce Chrystusa w sercach wiernych, w ich rodzinach, parafiach, urzędach, szkołach, gospodarstwach, warsztatach”. Podkreślał, że Synod „stanowi jeden z najbardziej doniosłych, uświęconych tradycją i odpowiedzialnych aktów żywego Kościoła oraz zjednoczonego ze swoim biskupem prezbiterium”.
„Głównym zadaniem naszego Synodu będzie pomóc mieszkańcom północnego Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej w lepszym, głębszym rozumieniu istoty i życia Kościoła; pomóc w pokonywaniu mocą wiary tego wszystkiego, co niesie ze sobą tak często zagubiona współczesność: kłamstwa w życiu publicznym, bezrobocia, obojętności na ludzką biedę, osamotnienia i niezdrowej konkurencji, której ofiarami stają się często słabsi, chorzy, mniej zdolni, osoby w podeszłym wieku”, głosił biskup płocki.
W programie pielgrzymki znalazły się prelekcje zaproszonych gości. Ks. Bogdan Michalski z Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie opowiedział o misyjnej genezie Kół Różańcowych i postaci Pauliny Jaricot, a s. Jolanta Pietrusińska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku mówiła o Matce Bożej Miłosierdzia. Natomiast wspólną modlitwę różańcową poprowadził ks. Sławomir Stefański, proboszcz parafii Naruszewo.
Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek, przygotowany przez Płocki Instytutu Wydawniczy. Wierni mogli nabyć m.in. książkę pt. „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe w diecezji płockiej”. Znajdują się w niej informacje o 22 miejscach w diecezji. Publikację przygotował wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku.
W II Diecezjalnej Pielgrzymce Członków Kół Żywego Różańca do Smardzewa wzięło udział około 3 tysięcy osób. Organizatorem pielgrzymki był wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej i ks. kan. Henryk Dymek, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Smardzewie, duszpasterz Kół Żywego Różańca w diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.