„Sobór pyta o człowieka” – kolejna debata soborowa
22 listopada 2022 | 16:00 | lk, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Sobór pyta o człowieka” – to tytuł kolejnej debaty organizowanej w ramach 60. rocznicy Soboru Watykańskiego II, która odbędzie się w czwartek 24 listopada w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Radość i nadzieja” jest zaproszeniem do rozmowy ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Czy po Soborze Watykańskim II człowiek – jak chcieliby to widzieć krytycy Vaticanum II – zajął miejsce przynależne dotąd Bogu? A może po prostu ojcowie Soboru uaktualnili spojrzenie na osobę ludzką w świecie i w Kościele? O prawdziwej i fałszywej antropologii w Kościele katolickim dyskutować będą uczestnicy kolejnej soborowej debaty, która odbędzie się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
W debacie „Sobór pyta o człowieka” udział wezmą: ks. dr Andrzej Kuciński (Kuria Rzymska), o. prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), dr Tomasz Terlikowski (RMF FM).
Dyskusję poprowadzi dr Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Debata odbędzie się w czwartek 24 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Przed debatą od godz. 16.30 będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji głównej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Debata będzie także transmitowana na muzealnym kanale YouTube.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Cykl debat „Radość i nadzieja” stanowić ma zaproszenie do rozmowy ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły – także w wymiarze powszechnym.
Debatom towarzyszy wystawa plenerowa Radość i nadzieja, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którą do 8 grudnia można oglądać na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej. Autorem niezwykłego projektu graficznego jest młoda artystka Julia Tecmer. Patronat honorowy nad wystawą objął abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.