Soborowe postulaty końcowe
05 października 2014 | 10:20 | pab / br Ⓒ Ⓟ
Zmiana w liturgii kalendarza juliańskiego na gregoriański i wprowadzenie języka polskiego to najgorętsze tematy zakończonego II Soboru Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Najwięcej emocji wśród delegatów wywołał temat zmiany kalendarza juliańskiego na gregoriański. Postulat zostanie poddany konsultacjom z wiernymi w całej Polsce za pomocą specjalnych ankiet. Jeżeli 75 proc. będzie za zmianami, ostateczną decyzję podejmą biskupi. – Tak wysoki próg został ustalony dlatego, że jest to sprawa bardzo emocjonalna, która może podzielić wiernych, a tego nie chcemy. Chcemy, żeby zmiana była poparta zdecydowaną większością głosów – tłumaczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej.
Zastanawiano się także nad wprowadzeniem do liturgii języka polskiego. Bp Juszczak zaznacza, że nie będzie on wprowadzany do liturgii, ale przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów, w których biorą udział i Polacy, i Ukraińcy, będą stosowane dwa języki.
Przyjęte postulaty będą opracowywane w komisjach, a później biskupi będą je zatwierdzać. Potrwa to kilka miesięcy. – Wszystko musi być skonfrontowane z prawem kanonicznym. Pewne kwestie, jak liturgia, mogą być zatwierdzone tylko przez patriarchę – zaznaczył abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Wśród tematów znalazła się także kwestia zmian struktur administracyjnych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Na razie kroki w tym kierunku nie będą jednak podejmowane.
Obaj hierarchowie oceniają Sobór pozytywnie i uważają za bardzo owocny. – Wszyscy mogli się wypowiadać, a my jako biskupi najmniej zabieraliśmy głos – mówi abp Martyniak. – Mamy obraz tego, czego potrzebuje nasz Kościół. Otrzymujemy kapitalny materiał do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ożywić nasze duszpasterstwo w wielu aspektach – podsumowuje bp Juszczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.